Автор Тема: Лего мащаби и съотношения - Дискусия.  (Прочетена 1803 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vladunov

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 235
  • Пол: Мъж
    • Владимир Николов
  • Набор: 1987
Тази тема винаги ми е била предизвикателство.

Поради тази причина и създавам дискусията с цел да обхванем възможностите и вариантите.

В конкретния случа темата ми представлява интерес поради две основни причини.

1. Пропорционалното съотношение между минифигурката и други обекти - сами по себе си минифигурките са доста непропроционални - височина, ширина, което неизбежно води до последователност от предизвикателства, когато говорим за пропорции. Особено в съвременните сетове минифигурките ми се струват прекалено малки спрямо превозните средства за пример. Разбира се има и другото мнение, че превозните средства са си ок, а минифигурките всъщност трябва да са по-малки, защото когато са създавани идеята им е била да репрезентират деца. Абе много има за чудене и мислене по тази тема.
2. Създаването на обекти за минифигурки - тук основно имам предвид отново превозни средства от всякакво естество.

И като цяло като се създава нещо, как определяме мащаба му?

Какви са вашите подходи, решения и мисли по този въпрос?


Неактивен Боби

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 653
  • Пол: Мъж
    • Борислав Николов
  • Набор: 1975
Re: Лего мащаби и съотношения - Дискусия.
« Отговор #1 -: 28, Април, 2020, 05:05:03 pm »
Мащаба според врата и фигурка ;)


Неактивен vladunov

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 235
  • Пол: Мъж
    • Владимир Николов
  • Набор: 1987
Re: Лего мащаби и съотношения - Дискусия.
« Отговор #2 -: 28, Април, 2020, 07:08:23 pm »
Поразрових се аз и видях нещо интересно...

Ето какво намерих според това, което казваш като скала за оразмеряване...

« Последна редакция: 28, Април, 2020, 07:10:06 pm от vladunov »

Неактивен danny

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 330
  • Пол: Мъж
    • Йордан
  • Набор: 1985
Re: Лего мащаби и съотношения - Дискусия.
« Отговор #3 -: 28, Април, 2020, 07:25:27 pm »
Това е много интересно с вратите и оразмеряването. Не го знаех :)

Аз гледам да ми хареса нещото (превозното средство) визуално, а вече мащаба какъвто и да е, няма такова значение. Вижда се и от официалните Speed Champion сетове, че може да има и 6 стъда коли и 8 и все да изглеждат добре. Да не говорим, че Мини Купъра е даже още по-малък, а пак е симпатичен. Друг е въпросът, че със самите части не може да правиш прекалено детайлни и дребни конструкции и там мащаба се определя от размера на частите.

Вчера направих един джип, който излезе 6 стъда ширина. Не съм му направил обкръжаващата го среда още, но ще го постна като е готова. Въпреки, че гледах от снимки на реални Jeep-ове, нито го докарах като оригинала, нито мащаба ми стана точен, но пак визуално изглежда добре...ако не си педант разбира се  :D

Не мога да отговоря как да определяме мащаба като цяло на нещо, математиката ми куца, при мен е по-скоро вътрешния ми "компас"...за естетика  :D :D
С две думи не казах нищо  :D

Неактивен vladunov

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 235
  • Пол: Мъж
    • Владимир Николов
  • Набор: 1987
Re: Лего мащаби и съотношения - Дискусия.
« Отговор #4 -: 28, Април, 2020, 08:16:59 pm »
С две думи не казах нищо  :D

Буахахах, падам!

Обаче не е точно така, всъщност това което си казал си е доста добре, именно заради философията ти, създаваш толкова прекрасни неща. Използваш Легото, по начина по който е създадено да се използва - креативно!

Мен тези теми ме вълнуват от момента в който започнах да съчетавам сгради с превозни средства и именно там нещо в мен се счупи. Прекрасена модулна сграда, като поставя пред нея една или две коли и просто изчезва.

Спийд чемпиънс са ми любима тема, много ги харесвам, но поставих една такава кола в града и нещо не беше както трябва, самата тя си е прекрасна но... В друга тема съм изразил мнение по скалата за превозните ми средства, обачее това продължава да си ме човърка, най-вероятно, както и жената казва... " Проблемът си е в твоята глава, не в света извън нея!" (доктор по психологическите науки и ранното детско развитие е, та... някак си като ти го каже такъв човек... разбираш всъщност, колко точно не си добре  ;D ). Та проблема ми беше в два аспекта 1. Тази кола изглеждаше грамадна спрямо човечетата около нея 2. Сградата пред която беше паркирана просто "изчезна".

И от там като се започна.... какъв беше проблема в колата или в сградата? Кое е малко, кое е голямо... пот въртене, сукане, та докато викам си, "Чакай бе, с Лего се занимаваш, няма начин да си единствения луд, дето да не му дават сън такива неща, има и форум питай, провери, все ще има някой, дето да може да ти помогне, ако  не... антидепресанти!

Много важно е и това което самият ти като Лего Мастър си казал "...джип, който излезе 6 стъда ширина. Не съм му направил обкръжаващата го среда още..." Ключовото тука е те това ... Обкръжаващата среда, май  за определяне на мащаба на каквото и да е било... А нищо не бил казал, даа бе дааа!  ;)

С нетърпение очакваме новото ти творение, с този джип на Джийп, доста интересно ми стана.



Неактивен danny

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 330
  • Пол: Мъж
    • Йордан
  • Набор: 1985
Re: Лего мащаби и съотношения - Дискусия.
« Отговор #5 -: 28, Април, 2020, 10:32:07 pm »
И аз го имам проблема със "средата" и колата в случая. Много пъти нещо е яко само по себе си, но когато го сложиш пред къща/ блок, както каза и наистина изчезва. За "съжаление" ти като правиш град няма как да избегнеш тези дребни моменти, освен ако не преправяш всяка една кола или просто не създаваш къстъм такива. Със сигурност трудно всичко може да е в перфектен мащаб спрямо фигурките.

Не се вглъбявай прекалено, въпреки че имаш доктор под ръка и евентуално може да ти изпише нещо така да се отпуснеш :D Проблемът си е в нашите телевизори, но както се казва - това да са ни проблемите :)

Неактивен vvass

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 406
  • Пол: Мъж
    • Васко Василев
    • Ice Bricks
  • Набор: 1968
Re: Лего мащаби и съотношения - Дискусия.
« Отговор #6 -: 28, Април, 2020, 10:55:46 pm »
Момчета,

Мащаби, съотношения, дискусия...ала бала, направо се загубих. ;)

Бат Бойко / Боби / ви каза - минифигурка - врата.

Щабът / даскала, личната му докторка - доктор по психо...нататък може и да не четеш, че почваш да изтръпваш откъм крайниците и моят другар Дани / разтягат едни локуми на тема фигурки и Лего, та направо се обърках едно и също ли събераме или аз съм се отклонил от пътя.

Мисля, че тази пандемична обстановка ще ви вземе акъла. :) :) :)

Да сте здрави и да си седите в “home”, че както е тръгнало в пицарията ще ви търся по снимка. :) ;) :)

Лека и приятна вечер на всички!
« Последна редакция: 28, Април, 2020, 10:59:15 pm от vvass »
"Always two there are, no more, no less. A master and an apprentice" Yoda about the Sith.

https://store.bricklink.com/vaskatavass#/terms
https://brickset.com/sets/ownedby-vaskatavass

Неактивен mamun

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 963
  • Пол: Мъж
    • Васил Шулев
  • Набор: 1976
Re: Лего мащаби и съотношения - Дискусия.
« Отговор #7 -: 29, Април, 2020, 07:56:50 am »
Хахахах, Адаш ! Обичам те !

Неактивен danny

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 330
  • Пол: Мъж
    • Йордан
  • Набор: 1985
Re: Лего мащаби и съотношения - Дискусия.
« Отговор #8 -: 29, Април, 2020, 10:33:07 am »
Аз по принцип съм си объркан, така че всичко е наред  :D

Неактивен vladunov

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 235
  • Пол: Мъж
    • Владимир Николов
  • Набор: 1987
Re: Лего мащаби и съотношения - Дискусия.
« Отговор #9 -: 29, Април, 2020, 11:10:42 am »
Мисля, че тази пандемична обстановка ще ви вземе акъла. :) :) :)

То това ясно, ама дали е от пандемичната обстановка или си има предразположения, не е ясно.  :D

Но все пак попаднах и на друг откачалник, дето е изпаднал в доста дълбоки състояния. 
Там за да спазва съотношение на "реализъм" в пропорциите е стигнал доста далеч в това отношение.

Scaling Suggestion by Ron Dayes, on Flickr

no 11 /13 by Ron Dayes, on Flickr

no 7 /13 by Ron Dayes, on Flickr


Нали стигнал е до някакво такова виждане за нещата.

Modular context, sundown by Ron Dayes, on Flickr


Като цяло ми хареса работата на тоз човечец, ама малко краен ми идва с това колите да не събират минифигурка, по-скоро за себе си и моето духовно удовлетворение, ще търся някакъв среден вариант, като скала за мащабиране в проектите си.

Иначе за сградите с вратата ясно, но основно с превозните средства около тези сгради, там ми е нещо драмата.

А и това, което прави впечатление, че на времето Лего доста повече са ги съобразявали тези неща. Сега май философията им е повече към по-голямо, обемно и мащабно и съответно детайлно. С всичките части с които разполагаме в днешно време, няма невъзможни неща!  :)
« Последна редакция: 29, Април, 2020, 11:13:49 am от vladunov »

Неактивен Боби

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 653
  • Пол: Мъж
    • Борислав Николов
  • Набор: 1975
Re: Лего мащаби и съотношения - Дискусия.
« Отговор #10 -: 29, Април, 2020, 11:47:54 am »
Владо, за останалите неща мащаба е същия. Размерите на един автомобил са около Д/Ш/В:  4,2-5,0/1,7-2,0/1,3-1,6 в метри. Или по друг начин казано, дължина 2-2,5 врати в студове, широчина 1 и височина 0,75. Това при положение че фигурката и вратата са мащабът.

За други модели вече самите размери са мащабът ;)

За сетове направени да си играят децата с тях, ясно там мащаб не може да гониш  :D

БрикМания БГ - Лего обществото на България

Re: Лего мащаби и съотношения - Дискусия.
« Отговор #10 -: 29, Април, 2020, 11:47:54 am »