Автор Тема: Downtown Diner MOC - Осветление  (Прочетена 1375 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен TuttyBg

  • Младши маниак
  • *
  • Публикации: 13
  • Пол: Мъж
    • Виктор Стратиев
  • Набор: 1979
Downtown Diner MOC - Осветление
« -: 25, Април, 2020, 09:49:40 pm »
Добър вечер на всички! Надявам се, че спазвате мерките, стоите си вкъщи и имате достатъчно време да си строите на воля! :)
Въпрос - купих си инструкции за двоен Downtown Diner. Имам двата сета и ударно го започвам. Иска ми се да го осветя, но нямам никакви познания и дори да си поръчам готов кит, пак ще видя голям зор. Някой има ли опит с осветяването, че да ми даде практически съвети и да удари едно рамо? После ще се черпим в ресторанта... :)

Лека и бъдете здрави! :)

Неактивен vladunov

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 235
  • Пол: Мъж
    • Владимир Николов
  • Набор: 1987
Re: Downtown Diner MOC - Осветление
« Отговор #1 -: 26, Април, 2020, 08:13:44 am »
Привет, темата с осветяването е доста широка, има различни аспекти, които първо трябва да изясниш за себе си.

Аз мога да споделя моя опит и решения за осветяването. Като е важно да уточня какво съм целил да постигна като съм го правил, това разбира се не е валидно за всеки.

Не съм купувал готови китове за осветяване поради няколко причини, скъпи са ми доста, няма да ги ползвам само за конкретни мододулни, а искам да осветявам и МОС-ве, а и най-важната струва ми се, че няма все още кит за осветяване, който да не превърне интериора на модулната сграда в неизползваем зареди кабелите, както и да загуби модулността на разделящите се етажи. Това за мен са прекалено много компромиси за да светне една сграда.

Съответно когато съм осветявал съм търсил обратното на горните недостатъци, с компромиси, разбира се.
Моите цели са били:
1. Дискретност на окабеляването - и минимално нарушаване на капацитета на интериора.
2. Възможност за модулност на етажите
3. Модулност на електрифицираните сегменти.

Опита ми с не е значителен и се изчерпва до електрификация на улично осветление и една модулна сграда -МОС.

Ето в този албум има снимки как съм го постигнал и изглежда.

https://imgur.com/gallery/p6Q0VTn



Има различни варианти, бързи, бавни, лесни, трудни, скъпи, евтини...

Лично аз използвам две ел. мрежи за града

3V - улиците
5V - сгради с RGB осветление

5 волтовата мрежа е по-лесна за изграждане според мен, а и има много лесни решения, ленти с лед лампички, такива съм ползвал в албума който споделих.

3 волтовата от своя страна пък може да се прави на микро ниво, така съм поставил микро ледчета в светофарите например, а кабелчатата се изключително тънки, трудно и се работи с тях, лупа си трябва, особено ако си цейс като мен.  8)

От там не е толкова сложно, имаме електрическа верига, на която си свързваме ледчетата, за мен по-голямото предизвикателство е криенето на кабелите и ледчетата, съобразяването с възможностите на частите, не дупча и не лепя части, въпреки, примерно за уличните лампи това наложи лек компромис и окабеляването да бъде извън стълбовете. но и за това има решение без да се дупчи и да се използват неоригинални части, стига възможности, желание и фина ръка да има.

От там е решението до къде се иска да се стигне?

Ако ще се прави светеща всяка  репрезентация на осветително тяло в сета е едно, ако ще се светва на цяло друго и т.н.

Мога да споделя какви ледове съм си купувал и от къде.
Ще разгледам и сета да помисля, какво и как може да стане и какво не и ще се радвам, ако мога да помогна в изпълнението на проекта ти.

Поздравления за якото дублиране на сета, като го вдигнеш сподели снимка да му се порадваме.

Весело създаване!





« Последна редакция: 26, Април, 2020, 08:17:48 am от vladunov »

Неактивен TuttyBg

  • Младши маниак
  • *
  • Публикации: 13
  • Пол: Мъж
    • Виктор Стратиев
  • Набор: 1979
Re: Downtown Diner MOC - Осветление
« Отговор #2 -: 26, Април, 2020, 01:03:49 pm »
vladunov, човече, ти си богатство за този форум! Първо ти благодаря за времето, което си отделил в писане, както и за практичните насоки - изобщо не бях разсъждавал по въпросите, които си повдигнал. Факт е, че готовите решения (особено за двоен сет) струват почти колкото самия него. Вярно е, че кеф цена няма, но ми се струва неразумно като инвестиция. Ще го започна и ще ти покажа как изглеждат отделните етажи, пък ще го мислим после. Благодаря ти сърдечно! :)

Неактивен vladunov

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 235
  • Пол: Мъж
    • Владимир Николов
  • Набор: 1987
Re: Downtown Diner MOC - Осветление
« Отговор #3 -: 26, Април, 2020, 09:45:11 pm »
Благодаря ти за топлите думи и високата оценка на присъствието ми в "Лего обществото на България", както пише за този форум.  :)

Ето какво виждам и размишленията ми върху него.

Като цяло за да ти е най-лесно смятам начина е ЛЕД лента на 5 v, да не е RGB за да вървят само 2 кабела, можеш да си избереш цвят бяло или "топло" бяла светлина или нещо друго. Така можеш директно да си ги захраниш с външна батерия за телефон или зарядно за такъв, бързо и лесно.

Има само два момента, където не може да се получи с тази ЛЕД лента и това са външните лампи, те са две на брой, от това което виждам, оградените в червено на приложената снимка.

Това са външните лампи, там с ЛЕД лента няма да стане, което предполага употребата на микро лампички които са на 3 волта, ще потърся дали има такива на 5 волта, което би било най-добре и лесно. Друг вариант е с преобразовател на волтажа. Ще помисля още, как да е най-добре.

А и сетих се за още един важен момент. Този дублиран сет част от композиция ли е, или самостоятелен като експозиция? Това има значение, защото и количеството лампички, които се слагат, също определят, колко ще изпъква осветеният обект, особено ако планираш да електрифицираш и други неща около него.
« Последна редакция: 27, Април, 2020, 09:50:51 am от vladunov »

БрикМания БГ - Лего обществото на България

Re: Downtown Diner MOC - Осветление
« Отговор #3 -: 26, Април, 2020, 09:45:11 pm »