Автор Тема: Съобщение  (Прочетена 18272 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен materhorn

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 167
  • Пол: Мъж
    • Стойко Димов
  • Набор: 1976
Re: Съобщение
« Отговор #15 -: 20, Ноември, 2015, 04:21:16 pm »
Аз също съм си правил сам поръчки точно по тази причина - ако при Наско ще ми излезе 10 лв. по-скъпо а за самостоятелна поръчка 13 лв. примерно, по-добре да си я направя сам. Когато обаче поръчките са малки (както доста от потребителите) надценката идва малка и не ми пречи да я давам. Затова след като е обявено (още от първата ми поръчка знам, че курса е 2.10) нека всеки да си решава. Аз също съм участвал в поръчки на Владо и Гого и както писах по-горе БЛАГОДАРЯ на всички ГК.
Решението е в конкуренцията.
А защо ли няма конкуренция?!?!?
Има един магазин в Брика - http://www.bricklink.com/store.asp?p=Give.Me.A.Brick
Защо ли никой не пазарува там?!?!??

Активен Боби

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 653
  • Пол: Мъж
    • Борислав Николов
  • Набор: 1975
Re: Съобщение
« Отговор #16 -: 20, Ноември, 2015, 04:26:25 pm »
Има един магазин в Брика - http://www.bricklink.com/store.asp?p=Give.Me.A.Brick
Защо ли никой не пазарува там?!?!??
Напротив магазина има доста оценки като цяло и 20 отзива за последната седмица! ;)

По темата, аз също преценявам дали да се включвам в общите поръчки, при така зададените 2.1 лв за евро или да си правя сам!

Неактивен 6tukara

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 99
  • Пол: Мъж
    • Валентин Стефанов
  • Набор: 1976
Re: Съобщение
« Отговор #17 -: 20, Ноември, 2015, 04:32:52 pm »
Когато нещо работи не трябва да се пипа.
Системата на Наско с общите поръчки работеше добра или лоша всеки да прецени сам за себе си. Аз също съм съгласен че нещата трябва да са ясни и точно написани поръчка толкова лв комисионна толкова лв.
Така всеки сам си решава дали да поръчва но мисля че повечето хора са доволни.
ТРЯБВА ДА СЕ ИЗМИСЛИ КОМПРОМИСНО РЕШЕНИЕ давайте предложения че Дядо Коледа няма да дойде за малчоганите.

Неактивен materhorn

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 167
  • Пол: Мъж
    • Стойко Димов
  • Набор: 1976
Re: Съобщение
« Отговор #18 -: 20, Ноември, 2015, 04:34:14 pm »
Напротив магазина има доста оценки като цяло и 20 отзива за последната седмица! ;)

По темата, аз също преценявам дали да се включвам в общите поръчки, при така зададените 2.1 лв за евро или да си правя сам!

Имах предвид, че ние не пазруваме в него най-вероятно заради "леко високите" цени

Неактивен neliaspa

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 89
  • Пол: Жена
    • Анелия Аспарухова
  • Набор: 1978
Re: Съобщение
« Отговор #19 -: 20, Ноември, 2015, 05:02:07 pm »
Един въпрос:
В случай, че този проблем остане без решение, има ли някой желаещ да се самопредложи за ГК? Питам, понеже с общите поръчки набавям на децата различни части, с които иначе е трудно да се снабдим, а пък много им се радват. Но при създалата се ситуация оставаме "на сухо", та затова...Някой друг желаещ...? ::)
София, жк. Хаджи Димитър

Неактивен DMitar

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 676
  • Пол: Мъж
    • Димитър Иванов
  • Набор: 1980
Re: Съобщение
« Отговор #20 -: 20, Ноември, 2015, 05:19:32 pm »
Само да отбележа, че тук не става дума за спиране на Общите поръчки от форума! Става въпрос за един принципен въпрос и в момента конкретно за Наско. Всеки може да стане ГК и да отвори обща поръчка.

Владо и другите, които почнаха с общите поръчки правилно са създали куп правила за общи поръчки, както и за форума като цяло. Тези правила са с идеята да има ред най-общо казано. Не може просто някой, който и да е той да влиза и да си прави каквото си реши принцирно и да разчита, че всеки си преценява. Не, че Наско и някой, повечето го познават и знаят, че той е свестно момче. Но принципно смятам, че тряба да има правила и те да се спазват. Също смятам, че трябва да се обсъждат и евентуално да се променят.

Никой не спира и не казва, че всеки, който прави обща поръчка трябва да обявява комисионна или еднаква комисионна. Може гого да прави безплатно, а друг да иска комисионна (ако се сметне, че това искат потребителите и ако Владо е съгласен). Също има значение според мен магазина - да речем ако се прави поръчка от FantasyLand за мен няма много разходи и ангяжименти ГК, но ако се прави от Fedibeka примерно си е съвсем различно нещо. Една с друга поръчките не си приличат.
Димитър Иванов, София
Фен на Лего Стар Уорс!
http://brickset.com/search/?ownedBy=DMitar

Yoda: Stopped they must be; on this all depends. Only a fully trained Jedi Knight, with the Force as his ally, will conquer Vader and his Emperor.

Неактивен DMitar

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 676
  • Пол: Мъж
    • Димитър Иванов
  • Набор: 1980
Re: Съобщение
« Отговор #21 -: 20, Ноември, 2015, 05:21:12 pm »
Аз предлагам да се направи среща на форума (ако ви се яде пак пица :) ), да се изкажат основните неща и позиции и после да се направи някакво гласуване.
Димитър Иванов, София
Фен на Лего Стар Уорс!
http://brickset.com/search/?ownedBy=DMitar

Yoda: Stopped they must be; on this all depends. Only a fully trained Jedi Knight, with the Force as his ally, will conquer Vader and his Emperor.

Неактивен gogo29

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 813
  • Пол: Мъж
    • Георги Георгиев
Re: Съобщение
« Отговор #22 -: 20, Ноември, 2015, 06:02:59 pm »
Аз искам да дам мнение и като ГК и като КК. При поръчките ГК губи доста време в сортиране на части. А при липсата на свободно време, става още по трудно. За мен като ГК това е най големият проблем. Това е причината да не съм толкова активен в правенето на поръчки. Но не смятам , че трябва да имам допълнителна такса, която да прибавям. Това е моето разбиране – не обременявам никой с него.
Когато участвам като КК в поръчките признавам тази такса ме дразни, но си правя сметка дали ще ми е по изгодно да я платя и да участвам. Т.е.  всеки има право на избор. Важно е да има ясни правила при стартирането на поръчките. Това е полезно за ГК и КК. Общите поръчки са много положително нещо за форума и участниците в него. Мисля, че сме всички сме на това мнение и трябва да намерим решение. На форумна среща трудно ще се съберем много хора (опитвали сме много пъти), но тук всеки може да напише и даде мнения и предложения.
Нека всеки прочете сегашните правила и да напише лично мнение какво трябва да се промени, добави или премахне. Владо е бил винаги позитивно настроен и едва ли ще откаже подобна помощ.

Неактивен JoaoNY

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 448
  • Пол: Мъж
    • Георги Борисов
  • Набор: 78
Re: Съобщение
« Отговор #23 -: 20, Ноември, 2015, 08:31:33 pm »
Така, нека и аз да се включа. Участвал съм в доста поръчки на Наско и мога да кажа, че с него комуникацията ми винаги е била окей. Да, при Фетнтъзи Ленд, когато в повечето случаи се пазаруват предимно сетове, тези начислявани такси идват малко в повече. Когато обаче имаме поръчка от Брикси, и винаги има много чарколяк, то тогава наистина човека, занимаващ се с това би трябвало да получи някаква компенсация за цялата хамалогия. Така поне мисля аз. Знам, че Владо и Гого имат друг подход в правенето на поръчките и заслужават адмирации за тези си действия. Но нека не отхвърляме с лека ръка и нещата, които е направил Наско за това общите поръчки да се случват. Надявам се да се намери някакво решение на проблема, за да можем всички да се радваме на нашето общо хоби.
Ако искате наистина можем да направим една по-мащабна сбирка и да обсъдим нещата. Макар че това трябва все пак да се консолидира с Владо, заради който имаме този страхотен форум.

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: Съобщение
« Отговор #24 -: 20, Ноември, 2015, 09:22:36 pm »
Както каза Жоро, отворен съм към предложения.
Както писа Митко, не лошо да има правила и да се спазват. Целта е да има ред и по този начин да е по-приятен престоят на всички тук. В този ред на мисли, моля, въведете си имената в профилите.

Относно Атанас  - писах не 1 път в другите теми, а и тук е споменато. Аз не приемам за нормално поведение/отношение и начин на припечелване с лъжа (това си е моя виждане, а виждам, че и други го споделят).

Както ми каза Луйджи преди малко - тук сме като в един висок блок с много апартаменти и управлението на общите части е трудна задача (разбирайте всички да са доволни).

П.П. Явно Атанас иска нещо да каже - не е блокиран, нека си пише. Друг вариант да доближим позициите едва ли има.

Неактивен vladislav

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 105
    • Владислав
  • Набор: 1995
Re: Съобщение
« Отговор #25 -: 20, Ноември, 2015, 09:24:26 pm »
В крайна сметка,  кога някой ще направи обща поръчка, че имам доста части да набавям  :D

Неактивен DeMonica

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 593
  • Пол: Мъж
  • Набор: 1982
Re: Съобщение
« Отговор #26 -: 20, Ноември, 2015, 10:48:25 pm »
Здравейте, колеги, извинявайте за забавянето – нещо не ме пускаха на входа.

(дълго мислих и реших да не редактирам първоначалния вариант, написан когато бях "напъден")

И така, да започна с това, че последния месец ми се наложи да преглътна доста помия от страна на един човек, който нито ме е виждал (като изключим един – два пъти по минутка за части) нито ме познава, нито знае кой съм, какво правя и защо го правя. А аз може и да не го познавам, но знам кой е, какво прави и най-вече – защо. Не случайно в малката ни страна съществуват цели два форума за едно хоби, което трябва да признаем, не се гордее с широка популярност сред възрастните по нашите краища.

Един месец те търпях да ми с...еш на труда, който макар и да не беше „про боно“, лично теб и твоя форум ви облагодетелстваше напълно безплатно. Защото не на един или двама нови членове първите коментари са именно в раздела за Общи поръчки. Не са малцина тези, които са ми казвали, че са разбирали за BrickMania от познати, които са поръчвали части тук. И това е заслуга на мен и всички станали ГК, които през изминалите години жертвахме време и усилия за да постигнем това. А в замяна не си спомням да се получавали каквато и да било подкрепа от твоя страна, освен поучения за „взаимопомощта“.

Като говорим за жертви, както DMitar спомена, наскоро с него проведохме обстоен разговор по темата. Много от нещата, които той каза сметнах за правилни и се съобразих с тях. Последните поръчки от снощи са доказателство за това. Сега също смятам, че е прав и трябва да обясня какво е да си ГК. Какво е пет нощи поред да се затваряш в стаята да сортираш, докато детето ти е от другата страна и те пита защо не искаш да си играеш с него, а ти му отговаряш, че си поел ангажимент и трябва да го изпълниш. Какво е служителите в Еконт и ПИБ да те познават по малко име защото в определени дни от месеца прекарваш при тях повече време отколкото на работното си място. Да поръчаш, да събереш парите, да ги вземеш, сортираш, раздадеш... Да пишеш съобщения и като последен несретник да се молиш на някакви непознати хора да благоволят да си платят сметката, защото още двадесетина други си чакат с нетърпение поръчките. И когато ти отговорят, че тази седмица не могат, видиш ли, да бръкнеш в собствения си джоб, та да стане по-бързо (един човек го чаках три седмици да си плати, през което време поръчката дойде и беше раздадена). Знаете ли, че съпругата ми, когато разбере че ще раздавам не желае да седне на масата с мен да се храни? Защото не мога да си довърша порцията без да изляза навън поне три – четири пъти. Мога да продължавам в същия дух, но предполагам, че това е достатъчно. Даже предостатъчно.

Неведнъж съм казвал, че не искам да навлизам в подробности. Едната причина е, че това подозрително много ми напомня на хленчене, а аз го мразя. Другата е, че всичко това е моя работа, мое задължение и отговорност. Когато аз започна една поръчка, съм наясно с тези неща, знам какво предстои и какво може да се обърка. И когато го направя, аз поемам ангажимента и отговорноста нещата да бъдат докарани до край, независимо дали ми е удобно, възможно или приятно.

Но да се върнем към настоящето и най-щекотливия въпрос – финансовия. Знаете ли как изглеждах в началото, след като плащах поръчката? Имах леко отнесения вид на човек, който знае че нещо се е объркало, но не знае какво. От първите ми поръчки, без изключение, винаги бях вътре с пари. Таблицата изчисляваше нещата до стотинка, събирах парите, плащах и... парите не излизаха. Тогава реших да сложа въпросната разлика в обменния курс, която да стабилизира нещата и аз да спра да си плащам за това, че върша услуга на други хора. Да, оказа се, че остава и отгоре и впоследствие реших, че така е честно (ring any bells, anyone?).  Направих една грешка обаче, не го обявих достатъчно ясно. Колегата Alkoholiker e прав да се сърди и аз му поднасям извиненията си, както и на всички други, които са останали с неприятно впечатление от поръчките при мен. По съвет пак на DMitar в (опита си за) последните поръчки написах ясно и просто написах колко, защо и т.н.

На въпроса, защо другите ГК нямат такава такса, а аз имам, не мога да говоря от името на колегите, мога само да ви кажа моята позиция:
Вие на колко бихте оценили свободното си време и това, което прекарвате със семейството си? Всеки сам може да си отговори, аз своя отговор съм го дал по-горе. 

Имайте в предвид обаче, че аз също участвам в тези поръчки, а не ги правя от позицията просто на посредник.

Тук, смятам, е и момента да коментирам безумните твърдения за размяна на части. Първия път когато Никифоров го спомена преди няколко седмици, реших че това е още един изсмукан от пръстите му довод да се заяде с мен. Беше изключително обидно, но по това време човекът беше в стихията си, та просто го приех като поредното доказателство за нездравия му начин на мислене. Но сега се повтори пак, та... Хора вие наистина ли допускате, че ще взема да ровя из частите си, търсейки такива с дефекти, а после ще ровя из вашите за съвпадения? Вие за чак толкова прецакан ли ме имате? Това всъщност е нещото, което ме засегна най-много. Не, не се е случвало такова нещо, няма и да се случи. И, моля, не забравяйте, че в уравнението има още една страна – продавача.

Относно „официалната“ причина за отстраняване ми от форума... За пореден път допуснах грешка, да сметна, че другата страна ще бъде честна и достойна, както аз се опитвам да бъда. Когато преди няколко седмици спора между мен и Никифоров се изостри (никакви ЛС не бяха използвани, btw) реших да отстъпя когато той сърцераздирателно си хвърли оставката (и лично в моите очи се превърна в капитан, напускащ кораба си при първия сигнал за опастност). Естествено това беше просто поза, защото още на следващата вечер във форума се появиха дълги и предълги новите правила за общи поръчки, в които изискванията към ГК можеха да откажат всеки, дори най-ентусиазирания фен. Нито аз, нито другите хора, които някога са правили поръчки бяхме потърсени преди това за обсъждане на новите правила и доколко те са приемливи за двете страни. Т.е. човекът, който е направил едва няколко наистина общи поръчки, последната от които с абсурното правило да не се добавят повече от два батча (за по-лесно сортиране, видиш ли, и то в магазин, където продават само сетове, FFS), еднолично нареди какво и как трябва да се прави от други хора, които нито са му служители, нито са на хонорар, нито по някакъв начин са обвързани с него, освен че използват форума както и всички останали. При така поставените условия моят избор се стесни до два варианта – да коленича и да си трая или... да не го правя. Трябва да призная, че никога не ме е бивало в подгъването на крак, дори в казармата. Затова реших просто да изчакам някой да поеме щафетата и да си поръчам частите при него. Такъв човек, достатъчно смел (или глупав) обаче не се появи...
Усещам, че езика ми се развърза повече отколкото смятам за прилично. А същевремено има още толкова неща, които мога да кажа. Детето в мен пък напира да раздава шутове (словесни, разбира се), крещейки нещо за поругана чест. Ще спра до тук, обаче. Както един колега по-горе каза, всички тук сме пълнолетни, че и отгоре. Всеки сам може да направи своя избор, до колкото такъв е позволен тук.

Само няколко неща на изпроводяк:
-   Намерението ми (което напоследък почти успях да осъществя) беше общите поръчки да станат нещо регулярно – по две на всеки две седмици. Така щеше да има постоянен приток на части. Освен това много от вас ми пишеха с магазини, от които исках да поръчат. Иска ми се, който се захване с ГК-ството да се опита да постигне тези неща, така че винаги да имаме възможност да се сдобием с необходимото.
-   Извинявам се и за форумно - некоректния и на моменти леко объркан поток на мисълта. Малко съм емоционален в момента.
-   Искам да благодаря на всички, които ме търпяха през последните години. Никой не е безгрешен, еле пък аз. Благодаря, че ми помогнахте да се занимавам с нещо, което ми доставяше удоволствие, наред със неприятната част.

Поздрави,
DeMonica




 
Атанас Каприев, гр. София

http://brickset.com/sets/ownedby-DeMonica

Неактивен materhorn

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 167
  • Пол: Мъж
    • Стойко Димов
  • Набор: 1976
Re: Съобщение
« Отговор #27 -: 20, Ноември, 2015, 11:55:55 pm »
Наско, не говори в минало време  :'(
Аз останах с впечатление че повечето КК участващи в твои поръчки ще продължат да го правят.

П.П. Дано не съм те обидил и аз (ако е така поднасям ти извиненията си пред всички) с мнението за смяна на части но аз говорех принципно защото схемата ми е позната попадайки в нея по други поводи.

Активен mamun

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 963
  • Пол: Мъж
    • Васил Шулев
  • Набор: 1976
Re: Съобщение
« Отговор #28 -: 21, Ноември, 2015, 10:11:58 am »
Наско, не говори в минало време  :'(
Аз останах с впечатление че повечето КК участващи в твои поръчки ще продължат да го правят.

П.П. Дано не съм те обидил и аз (ако е така поднасям ти извиненията си пред всички) с мнението за смяна на части но аз говорех принципно защото схемата ми е позната попадайки в нея по други поводи.

Щом си казал едно, кажи и две и разкажи за тази схема ?

Неактивен Stormfury

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 605
  • Пол: Мъж
    • Деан Драганов
  • Набор: 1986
Re: Съобщение
« Отговор #29 -: 21, Ноември, 2015, 01:54:39 pm »
Ами след като чухме (прочетохме) може би всички гледни точки, хайде да вземем да намерим някакъв компромисен вариант, при който няма да има сърдити и недоволни и да продължим добрата работа :) Ако трябва да се направи някаква нова тема в която да се дават идеи и предложения които да дискутираме :)

БрикМания БГ - Лего обществото на България

Re: Съобщение
« Отговор #29 -: 21, Ноември, 2015, 01:54:39 pm »