Автор Тема: Анкета за "Къща-Чудовище" състезание  (Прочетена 2562 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Радо Чакръкчията

  • Младши маниак
  • *
  • Публикации: 30
    • Р
Анкета за "Къща-Чудовище" състезание
« -: 01, Април, 2022, 12:12:03 pm »
Това беше - който строил - строил, който пращал - пратил.  8) Първото форум състезание "Къща-Чудовище" завърши.

Сега идва АНКЕТАТА и намирането на победителя между 8те състезатели, които ни изпратиха своите творения МОС.

Анкетата ще се проведе между 1април днес и 8ми април (петък). В събота 9ти април - обявяваме победителя.

Ето линк: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeXCuw04A4q1n0alJmIUzl-V8hNTXrgoChIBiNecqPIL7T4lA/viewform?usp=pp_url

Зарадвайте очите си с техните красиви и готини МОС - на мен много ми харесаха.

Също така те моля ТЕБ (който четеш това) да разпространиш този линк към анкетата по всички свои мрежи. Колкото повече хора го видят и попълнят - толкова повече състезатели ще имаме за следващото състезание.

В анкетата съм приготвил изненада и награда - така че за всеки ще има по нещо.  :)
« Последна редакция: 01, Април, 2022, 12:23:58 pm от Радо Чакръкчията »

Неактивен Lego_valka

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 339
  • Пол: Мъж
    • Валери Великов
  • Набор: 1989
Re: Анкета за "Къща-Чудовище" състезание
« Отговор #1 -: 01, Април, 2022, 07:07:32 pm »
Много яки творения, има две три, които са си направо професионална работа. Браво на всички. Но гледайки всички творби ме накара да се замисля. Някои от творенията изглеждат като да са правени от деца, а другите има перфектни изпълнения. За мен лично, така се поставят по-малките любители на Лего в неравностоен старт спрямо други.

Неактивен mamun

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 963
  • Пол: Мъж
    • Васил Шулев
  • Набор: 1976
Re: Анкета за "Къща-Чудовище" състезание
« Отговор #2 -: 01, Април, 2022, 09:30:12 pm »
Много яки творения, има две три, които са си направо професионална работа. Браво на всички. Но гледайки всички творби ме накара да се замисля. Някои от творенията изглеждат като да са правени от деца, а другите има перфектни изпълнения. За мен лично, така се поставят по-малките любители на Лего в неравностоен старт спрямо други.

Същото си мислех. Малко несправедливо е деца (най-вероятно с малък брой налични части)  да се състезават с опитни мокери с по 30+ килограма части "на склад"

Неактивен danny

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 330
  • Пол: Мъж
    • Йордан
  • Набор: 1985
Re: Анкета за "Къща-Чудовище" състезание
« Отговор #3 -: 02, Април, 2022, 12:25:50 pm »
Здравейте колеги,

единствения шанс да се избегне такова нещо, е да има определени категории за различните възрастови групи. Но и тогава ще има дете на 10 години със 100 сета колекция и такова само с 5.
Аз лично не виждам нищо лошо да спечели, както малко дете, така и възрастно, стига да не е в разрез с правилата. От опит в различни конкурси по света, никой не се интерсува на колко си, когато няма възрастови ограничения. В много конкурси масата от победителите са тийнеджъри, просто защото им се отдава и имат много свободно време :) Нашите тийнеджъри може би не са така запалени и съответно точно тази възрастова група при билдърите в БГ ми се струва, че направо липсва.

Ако идеята на Радо с редовните конкурси се осъществи има вероятност да се включват все повече билдъри (и опитни и такива, които не са) и ще е добре да се помисли по въпроса.

Поздрави и внимавайте да не ви отвее уикенда  :D

Неактивен Радо Чакръкчията

  • Младши маниак
  • *
  • Публикации: 30
    • Р
Re: Анкета за "Къща-Чудовище" състезание
« Отговор #4 -: 02, Април, 2022, 10:53:26 pm »
Привет.

Истината е в очите на гледащият.
Факт е че в състезанията ще участват всички - и деца и възрастни и аматьори, които сега стартират и опитни билдъри. В това няма нищо лошо. Аматьорите трябва да видят творенията на напредналите за да активизират и напреднат. Опитните трябва да видят творенията на аматьорите за да осъзнаят колко са напред, както и творенията на останалите напреднали и да се мерят по тях.
В допълнение за да се изравни шанса за онези, които нямат достатъчно части състезанията приемат онлайн творения. Така че буквално няма никакви оправдания. Всеки може да ползва онлайн Лего и ще има налице всички възможни части. Даже има едно такова измежду участниците в това състезание. Браво за което!

Друго важно нещо е, че липсва средно ниво в България на творене. (напълно съм съгласен с вас, че липсват тийнейджърите). Съществуват само аматьори и такива, които от десетилетия имат опит. С тези състезания се надявам да се появи точно това липсващо звено. Точно както във футбола имаш само гледащите и професионалните играчи на терена - което е смърт за спорта в бъдеще. Ето затова се създават футболните школи, които активно издирват талантите и им дават възможност да станат професионалисти. Само така спорта се запазва и дори подобрява. Вярвам, че заедно в тези и подобни състезания можем да осъществим тази "школовка" на всички желаещи творци и строители.

До момента за 2 дни анкетиране само 23 човека са попълнили анкетата - което означава, че много слабо вършим разпространението на идеята. Ако искаме нещата да се случат всеки, който чете това съобщение може да го шерне във фейсбук или другаде и да привика всички свои познати да изплакнат очи с тези красоти, които са събрани вътре в анкетата.

Друга интересна ситуация е, че от тези 23човека само 4ма са дали предложения за тема на следващото състезание, които са цитирам: (Prejudice), (Идва лято, тема почивка море), (Роботи), (Лего робот)... Интересно ми е защо хората не дават предложения. Вие как смятате - защо става така?

Това означава ли, че следващото състезание ще е с тема Роботи за да зарадваме само 2ма човека измежду 23ма?
Моля, предложете как да направим този избор. Не искам да го вземам еднолично.

   

Неактивен OneOfAll

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 162
  • Пол: Мъж
  • I AM ME
    • Александър Мищенков
    • BricksLog
  • Набор: 1987
Re: Анкета за "Къща-Чудовище" състезание
« Отговор #5 -: 03, Април, 2022, 09:22:04 am »
В България като цяло липсват хора, които създават свои творения, а тези които го правят са супер малко. Няма задруга и обединение. LEGO обществото общо взето е на светлинни години от другите и мога да кажа, че почти го няма. Всеки от големите фенове си гледа колекцията и толкова. Макар те да имат части, сетове и тн не можеш да ги накараш да строят нещо тяхно, не искат или са опитвали и не се получава и се отказват или просто не е тяхното и се придържат към официален сет. Затова и направих BricksLog да се намери липсващото звено, защото големите фенове не им пука за снимки на сетове или някакъв обявен сет да пише на български, те знаят за него седмици преди да излезе от лийкове и като го пуснат гледат големите сайтове за минутка да го видят и айде. Не знам дали такава медия би задържала въобще старите фенове, то и за новите като си знаят език много много не им е проблем да го видят в друг сайт. Най-малкото поне ще остане място на което да има профилите на тези мокъри от България, коитоса ок да пристъстеат на сайта и новите фенове ще могат да ги намират.
За темата на конкурса пробвай със запитване каква да е темата и ако няма много желаещи просто обяви ти нещо, което ти харесва.
Хубава инициатива за 6 до края на годината, но помисли дали в стремежа си да намериш максимално много фенове дали няма да ги пренаситиш с толкова конкурси.
Успех. Тези дни ще гласувам и аз.
Хубав и слънчев уикенд.
It's a new era. No rules, no destiny. Just utter and complete freedom.


Неактивен danny

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 330
  • Пол: Мъж
    • Йордан
  • Набор: 1985
Re: Анкета за "Къща-Чудовище" състезание
« Отговор #6 -: 03, Април, 2022, 11:10:58 am »
Здравей Радо,

малко разсъждения и от мен по точките:

- Участници: повечето винаги ще бъдат деца. За съжаление и с децата и без все се въртим около 10 човека, което е прекалено малко за цялата страна. Много хора така или иначе не знаят за нито един от двата форума.

- Предложения за теми: не е лошо да има предложения от билдърите, но това което съм забелязал е, че повечето хора имат нужда някой друг да им каже какво да строят. Може да направиш анкета с предложения за теми и хората да гласуват, която да бъде следващия кръг. Така ще им дадеш възможност да избират, но ще има и някакви ограничения. Може би ще се включат и повече хора в гласуването, защото няма да се налага да измислят, а ще го имат пред себе си.

Идеи за теми, които са винаги интересни: космос/ извънземни, роботи и мекове (разбира се), сцени от филми, супергерои, пирати, замъци, лятно/ зимно приключение, Нинджаго (предвид, че се харесва от малките фенове), Техник също е вариант (дори идея за ползване на техник части за създаване на нещо друго), защо не и създаване на любим анимационен герой. Мисля дори и за нещо като Любим предмет в училище - дори и да сме по-големи и ние сме били там и сме имали любими предмети. Може да се правят класни стаи или всякакви други неща, като мачове в двора на училището, тетрадки и учебници, преподаватели, писатели, математици и тн и тн.

Аз лично не предложих, защото си мисля, че малките се вълнуват повече да правят предложения и ще се радват, ако се падне тема, която те са избрали. Не знам дали го обясних добре  :D

- Награди: те могат да са голям стимул за участие и си мисля, че вариант, в който има поне 3 ще е по-добър. Така ще могат повече хора да се надяват да спечелят. Ако държиш да са парични, примерен вариант може да бъде 50лв за първо място и по 25 за второ и трето. Не казвам, че със сигурност това ще вдигне посещаемостта, но не пречи да се опита.

И на мен ми се иска да накараме повече хора да започнат да измислят собствени творения и да развиват въображението си чрез Лего, но нямам никаква представа как да го направим. С фейсбук не мисля, че ще стане, но никога не пречи да се опита :)

Неактивен Радо Чакръкчията

  • Младши маниак
  • *
  • Публикации: 30
    • Р
Re: Анкета за "Къща-Чудовище" състезание
« Отговор #7 -: 05, Април, 2022, 12:46:23 pm »
Разбирам ви.
Досега всички опити са неуспешни и обезсърчаващи.
Състезанията е нещо, което се случва само когато се съберем ЗАЕДНО.
Както знаем това като на българи ни е трудно да го постигнем без да се изпокараме и разсърдим.
Вярвам че ще се получат нещата - просто ще е бавно и трудно.

Вече съм в процес на свързване със училища и гимназии. Преговарям с директорите им да дават гласност на Лего състезанията пред учениците. Две училища от тях вече взеха участие в първото. Получих обратна връцзка от един от участниците, че точно от директорката им са научили какво правим. Занапред ще ставе все по-лесно да се присъединят още училища.
 
Аз имам времето и търпението за да видя големи състезания с по 20 участника и 500 човека анкетирани.
 
С малко постоянство в 6те състезания това е възможно да се случи до края на 2022г. Въпрос на разпространение на идеята е.

Ако ви харесва това начинание за редовни състезания, с което сме се захванали - помогнете да го разпространим.

Ако не ви харесва - моля подминете този пост. Няма полза да се пише как нещата не се случват и че нямало хора, които строя или всякакви други навирания на проблеми без предлагане на решения.

Нещата се променят всеки ден към по-добро. Вселената си знае работата!  ;) Дишайте.

Неактивен mamun

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 963
  • Пол: Мъж
    • Васил Шулев
  • Набор: 1976
Re: Анкета за "Къща-Чудовище" състезание
« Отговор #8 -: 06, Април, 2022, 03:13:16 pm »
Радо,
Първо поздравления за усилията, които влагаш в тези състезания, създаването на анкетите, разпространението и не на последно място финансирането
Може ли един въпрос и моля те наистина не го приемай като заяждане.
От кога се занимаваш с лего и как ти хрумна идеята за тези състезания ?


Неактивен Радо Чакръкчията

  • Младши маниак
  • *
  • Публикации: 30
    • Р
Re: Анкета за "Къща-Чудовище" състезание
« Отговор #9 -: 06, Април, 2022, 08:32:44 pm »
Привет Mamun
Да си призная съм мноооого зелен в света на Лего. За Коледа 2021г си подарих първият Лего сет. Това ми беше най-голямата неосъществена детска мечта - сега вече е осъществена. Така че се занимавам от 4 месеца с Лего.

Идеята за състезанията ми хрумна след един малко по-различен разговор с един от моите пациенти, където обсъждахме какво можем лично ние да започнем - което да доведе до подобрението на общото състояние в България.
Не знам как това ви звучи това на вас.
На мен просто ми се заби в мозъка нуждата да измисля "Подобрение". И след няколко дни чудене една сутрин на събуждане идеята идеята просто се появи в главата ми- Направи Лего състезание.

С твое разрешение Mamun ще отговоря и на въпроса "Защо ти Радо правиш всичко това?"
Отговора е прост: Защото имам изгода.
   
В ръководенето на здравен кабинет като моят едно е Златното правило: "Кажи на 100 човека, за да дойде 1 при теб."
През годините съм правил какви ли не експерименти и опити и замервания и тестове. Похарчих сумати пари и научих уроци за това как се прави това нещо "Популяризиране". Тези състезания ми дават пряката възможност една голяма група хора, които иначе изобщо не биха разбрали за моето съществуване - да разберат. Нещо, което по стандартният начин на Маркетинга струва страшно много пари. Това е. Ето затова с радост плащам от моите пари за да има състезания.
Предпочитам да ги дам на хора, които създават изумителни МОС, пред това да ги дам на Меркетьори за реклама.   

Впрочем вече 33 човека попълниха Анкетата - така че статистически вече имаме добра извадка.

Едно е един съдия да казва кое МОС е добро и кое не е - съвсем друго е 33 човека да кръстосат и обединят оценки, за да дадат обратна връзка на всеки участник по 3 критерия.  8)

С такива работещи резултати на първото състезание - второто ще надгради и ще е още по-добро. 

   

Неактивен mamun

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 963
  • Пол: Мъж
    • Васил Шулев
  • Набор: 1976
Re: Анкета за "Къща-Чудовище" състезание
« Отговор #10 -: 06, Април, 2022, 08:59:30 pm »
Успех с начинанието. Дано на следващите състезания има повече участници и още по-хубави мокове !

Неактивен OneOfAll

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 162
  • Пол: Мъж
  • I AM ME
    • Александър Мищенков
    • BricksLog
  • Набор: 1987
Re: Анкета за "Къща-Чудовище" състезание
« Отговор #11 -: 07, Април, 2022, 06:58:53 pm »
Радо, с възможността да го приемеш като хейтърски коментар искам да те питам като има 20 участника и 500 попълнили анкетата по какъв начин това гласуване помага на цялото LEGO общество, развитието му и тн или може би това не е цялата идея ?
Казваш, че едно е съдии да си кажат мнението за участник по различни критерии и друго е 30 човека да гласуват. Някой си вика 15тима приятели и те гласуват за него и така оценката за даден модел се изкривява, той дори може да спечели, а друг с видимо по-добър модел може да загуби просто заради масовката.  Макар, че на финала на LEGO Master AU гласуват хора, но съдията накрая като си даде гласа има примерно силата на 50 гласа или нещо такова.
It's a new era. No rules, no destiny. Just utter and complete freedom.


Неактивен Радо Чакръкчията

  • Младши маниак
  • *
  • Публикации: 30
    • Р
Re: Анкета за "Къща-Чудовище" състезание
« Отговор #12 -: 08, Април, 2022, 10:57:31 am »
Всичко е наред ONEofALL. Дишай спокойно.
Коментара ти е напълно разбираем. Ти искаш да се увериш, че новодошлият и много плямпащ (и нищо не знаещ) Радо няма да прави бели в Лего Обществото и така на нарани твоето любимо и мило. Ти искаш цялото LEGO общество да се развива, расте и подобрява. Похвална е твоята загриженост! Като си спомним, че също полагаш усилия с твоето състезание "Светът на Чудесата" да донесеш същото подобрение заслужаваш увации от всички нас. Аз лично стискам палци нещата да се получат при теб и ръкопляскам за твоят труд. Браво !!! Гордея се че има такава стойностна и дейна личност (теб) в Лего Обществото. Мога само да се надявам да допринеса както ти го правиш.
   
Истината е, че НЕ ЗНАЯ до каква промяна ще доведат моите усилия и състезание с 20 участника и 500 анкетирани.

1) Възможно е да няма никаква разлика. Те както казваш да са само приятели и да подкрепят еднократно един или друг участник в дадено състезание и дотам.
2) Възможно е да има малка разлика - от всички тези хора, малка шепа хора, научили заради една или друга причина за нашето общество да се активизират и да строят, пишат, споделят и допринасят с повече неща.
3) Възможно е да има и ОГРОМНА разлика - от всичкото това Фиаско със състезанията да се озовем с примерно 500бр. нови членове и те да са активни по всички направления на Българското Лего Общество.

В крайна сметка да направиш еднократно нещо и да хванеш вниманието на човек е лесно.
Виж да го задържиш това внимание и да му създадеш Лего среда за развитие и растеж е наситено с предизвикателства.
Питай всеки родител и той ще ти каже същото.

От друга страна - Нека всеки си викне 15тима приятели и те гласуват за него. Така нещата ще станат супер лесно и ние като Лего Общество ще стигнем до много повече хора. И дори и в този вариянт ще си проличи кое творение е най-доброто.
Кой истински приятел ще гласува за боклука на приятеля си? Никой. Те ще му кажат че е боклук. Затова са приятелите.
А може и да греша. Резултатите от състезанията ще кажат истината.

Има и още нещо. Нарочно избрах да построя състезанието по принципите на Positive Feed Loop (Позитивното самозахранващо колело), защото анкетираните са всъщност най-вероятните следващи участници. Колкото повече анкетираме за определяне на победител - толкова повече нови участници се присъединяват в следващото състезание.
Нещо, което присъствието и правомощията на съдиите блокират.

Ако ви е интересно да научите повече за това как организирам Лего състезание. Кои методи откривам, че работят сега в България и кои не - мога да започна нова рублика и там като дневник да събера всичкото Ноу-Хау, което ще се придобие покрай всички състезания до края на 2022г. Ще го направя ако този пост събере 20 харесвания. (Хайде да тестваме можете ли да ползвате новият червен бутон точно в края на статията на Vladoniki)  :)
« Последна редакция: 08, Април, 2022, 02:56:22 pm от Радо Чакръкчията »

Неактивен OneOfAll

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 162
  • Пол: Мъж
  • I AM ME
    • Александър Мищенков
    • BricksLog
  • Набор: 1987
Re: Анкета за "Къща-Чудовище" състезание
« Отговор #13 -: 08, Април, 2022, 11:55:44 am »
Благодаря за отговора.
Нещо много грешно си ме разбрал. Нищо не искам да се уверявам, нищо не е мое, нищо не ми е мило и не съм Internet police, че да държа сметка на който и да е било какво прави за една общност. Прост въпрос от любопитство към организатора на толкова голямо нещо, какво всъщност му е виждането след като приключат всички състезания. Все пак зад всяко едно започнато нещо се крие някаква причина и цел.

Аз лично за моя проект съм написал, защо го правя и какво искам да се случва и да се постигне. Този конкурс, който се прави през BricksLog е просто едно от нещата, които ще се случват през сайта и не съм искал само и единствено с него да се запалят хората. Не искам хората да научат сайта с това, че може само да вземат някаква награда от някакъв сайт за LEGO. Най-вероятно ще има и такива.

Един-два конкурс без награди, а просто за чест, достойнство и фенщина ще ти покажат реално дали има някой който го прави, защото му харесва или защото има някаква награда. Разбира се има моменти в които няма да имат муза, време и не им се занимава на хората да строят за конкретния конкурс.

Накратко за това дали на някой приятел нещото му е боклук. Това става на малко по-голяма възраст. Когато едно дете е на 7-11г (може и малко повече) и родителите пуснат на приятели родители да гласуват мислиш ли, че ще им кажат моделът на детето ти е боклук. Може да има и такива, но по-големият % няма да го направят и просто ще гласуват. С анкети няма да се постигне перфектният баланс, дори със съдии някой ще хареса нещо друго. Пълна угодия няма да има, всеки сам си решава как ще си проведе конкурса.


It's a new era. No rules, no destiny. Just utter and complete freedom.


Неактивен Радо Чакръкчията

  • Младши маниак
  • *
  • Публикации: 30
    • Р
Re: Анкета за "Къща-Чудовище" състезание
« Отговор #14 -: 08, Април, 2022, 03:05:50 pm »
Мили OneOfAll
Прав си. Явно наистина не съм те разбрал. Извинявай за което.

Не знам защо сравняваш твоето състезание с моето. Те нямат нищо общо. Даже са построени напълно различно и процедират с различни методи. 

Не разбирам и защо питаш многократно едно и също. Написах ясно защо правя това в тази тема по-горе. Може би си пропуснал да го прочетеш в бързината.  ;) Спокойно - и на мен ми се случва да правя грешки от бързане и ентусиазъм.

Оставам на линия. Ако има нещо, с което да ти помогна - пиши ми. С радост ще помагам с каквото мога.  8) 

БрикМания БГ - Лего обществото на България

Re: Анкета за "Къща-Чудовище" състезание
« Отговор #14 -: 08, Април, 2022, 03:05:50 pm »