Автор Тема: Lego - от добрите стари времена до 2017  (Прочетена 1850 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Иван

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 52
  • Пол: Мъж
    • Иван Йорданов
  • Набор: 1999
Lego - от добрите стари времена до 2017
« -: 17, Април, 2017, 06:34:01 pm »
Здравейте, приятели, за един доста голям период от време аз оставих конструкторите на страна (разглобих всички сетове и ги прибрах в пликчета -> по кутийте -> запечатах ги добре -> и отидоха на един гардероб)... Тези дни обаче се присетих за доброто старо време и реших да отворя сайтовете... Честно съм доста разочарован и се чудя какво става. Като човек, който е тръгнал от белите кутийки, пълни с разноцветни лего блокчета и преминал през доста сетове през различните години съм много разочарован. Истината е, че сетовете ми се струват грозни, като че ли и по-малки и нестойностни, а цените - до Космоса. Взех един каталог от 2009 и един от 2017 и почнах да разглеждам... 8 години разлика, да, но сега Lego-то сякаш не е същото. (Последните конструктори, които си взех - 2 доста големи сета на обща цена около 100-ина лева, това се случи преди около 2-3 години.) Сега като гледам за тези цени не можеш да вземеш много. Вие какво мислите ???

Неактивен HarryTO

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 179
  • Пол: Мъж
    • Християн Иванов
  • Набор: 1984
Re: Lego - от добрите стари времена до 2017
« Отговор #1 -: 17, Април, 2017, 07:59:41 pm »
Компанията Лего през последните 15 години се превърна в епъл на играчките. Компния, която се позиционира изключително и само в най-високия сегмент на луксозните стоки с потребители /в това число и аз/ държащи на бранда до фанатичност, които дори не биха обърнали вничание на алтернативи. На тази база реализират брутни маржове от милиони проценти /за справка тон медицинска пластмаса от най-високо качество може да се набави на цена от около 3 000 евро за тон, не вярвам Лего да плаща много повече, грмажа на частите покрай брика на всички е известен  :D/.

Относно сетовете днес и преди 20 години много ясно се отличава тенденцията все повече и повече да се разчита на лицензирани теми, което за мен значи само едно - ясно признание на лего за липса на въображение и креативност, за да бъде създадена линия, която да запленява и да привлича децата. Още повече, компанията се задоволява да пресъздава чужди идеи, с дребни изключения като Нинджаго. С какво това е по-различно от екшън фигурите на мател и хасбро?  Линии като касъл, пирати са изчезващи видове - заместени с ЛОТР и Карибски пирати.
Имали някой от Вас, който преди 25 години да не е харесъл Блектрон, да не е разглеждал с часове каталога бленувйки монорейла? Не ви ли течаха лигите в магазина на Слвейков по пиратските кораби и замъците? И нищо от това не беше лицензирано. Днес получаваме едни и същи сетове всяка година - нова пожарна, нова полиция, повторение на строителните машини и т.н. и поредната порция супергерои и стар трупъри. Клко от сетовете за 2017 си харесахте? Аз общо 2...от над 200 планувани за годината.

До колкото ми е известно малко по-малко изтикват от пазара и дребните търговци, като поставят неизпълними условия.

За мен компанията Лего се е превърнала в зло и алчно корпоративно чудовище, съществуващо с единствената цел да максимизира печалбите си.

Неактивен Иван

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 52
  • Пол: Мъж
    • Иван Йорданов
  • Набор: 1999
Re: Lego - от добрите стари времена до 2017
« Отговор #2 -: 21, Април, 2017, 09:58:38 pm »
Да, съгласен съм с теб... Наистина всяка година гледаме едно и също, Пиратите и Замъците наистина изчезват и липсват, а така любимите Star Wars са се превърнали в... И аз не знам, но не са същите сетове, по които точех лиги всеки ден, докато разглеждах каталога... За последните мисля 3 години си харесах само 3 сета, като и на двата сета цените са над 200лв...

Неактивен Ludia

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 112
  • Пол: Мъж
    • Владимир Василев
  • Набор: 1985
Re: Lego - от добрите стари времена до 2017
« Отговор #3 -: 28, Април, 2017, 02:18:09 pm »
Подкрепям - класическите пирати нямат нищо общо със сегашните опростени и изрисувани скъпоструващи сетове и минифигурки.
И като за капак - Корабът Silent Mary - това нещо човек който не разбира от лего, ако го погледне никога няма да каже, че е кораб... Тотално съм разочарован.

Неактивен HarryTO

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 179
  • Пол: Мъж
    • Християн Иванов
  • Набор: 1984
Re: Lego - от добрите стари времена до 2017
« Отговор #4 -: 28, Април, 2017, 02:21:02 pm »
Благодаря ти. Докато гледах ревютата и четох хвалебствените коментари, за Silent Mary, вече бях започнал да си мисля, че аз съм се сбъркал и само аз не го харесвам.

Неактивен Ludia

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 112
  • Пол: Мъж
    • Владимир Василев
  • Набор: 1985
Re: Lego - от добрите стари времена до 2017
« Отговор #5 -: 28, Април, 2017, 03:45:48 pm »
Благодаря ти. Докато гледах ревютата и четох хвалебствените коментари, за Silent Mary, вече бях започнал да си мисля, че аз съм се сбъркал и само аз не го харесвам.
Според мен е тотална издънка Мерито. Единственото интересно около нея са фигурките и акулите. Вече в ebay е пълно с оферти за кораба с кутия и инструкции но без фигури за 200-250лв. Отделно фигурките се продават по 40-50лв всяка, акулите също 50-60лв на бройка.... луда работа.
И все пак трябва да го купя за да го имам в колекцията....

БрикМания БГ - Лего обществото на България

Re: Lego - от добрите стари времена до 2017
« Отговор #5 -: 28, Април, 2017, 03:45:48 pm »