Автор Тема: Лего размишления - каталози / магазини и други  (Прочетена 3355 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен neelton

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 138
  • Пол: Мъж
    • Орлин
  • Набор: 88
Здравейте,

Отново обсебен от лего темата си мислех за някакви рандом неща и реших да отворя тема, да попия от по-опитните и запознати:

1. Чудя се, защо фирмите, които внасят Лего изобщо не обръщат внимание на по-големите сетове, които са си направо за възрастни - Creator Expert/ Ideas най-вече, но и се случва дълго време/изобщо да няма бройки от най-големите сетове от дадени серии. И тъй като не знам кой отговаря за приготвянето на каталозите за България, но явно нещата са обвързани защото те нямат много общо с официалните Лего каталози в сайта им. Явно се пропускат тези серии, но съм объркан защо - струва ми се че има немалък пазар от хора за тях, ако се предлагат на западни цени и/или се правят добри намаления понякога. Creator Expert са големи, съгласен съм, може би по-трудно се избутва такава стока, но дори няма опция да си поръчаш през тях... От друга страна Ideas са разнородни формати и е странно, че не се предлагат почти/изобщо.

2. Имах втори въпрос около това сложно ли е да станеш ритейлър на Лего и да получаваш стоката с цени на едро. Представях си как група хора се организират и се представят за магазин, който може и дефакто да съществува, но основната му цел би била да захранва хората зад него със сетовете, които така или иначе биха купили
.. преди да постна тази тема обаче порових и открих една в бриксет, в която са добре описани казусите около този въпрос: https://forum.brickset.com/discussion/3364/how-to-become-a-lego-distributor
С други думи явно има доста пречки, включително и обяснения защо вероятно в България няма 10xxx серията. - ЛЕГО решава за кого да е достъпна тя, а като цяло е доста ексклузивна. С това мечтите ми за вътрешна организация посредством която си набавяме сетовете с 30-40% дискаунт бързо се стопиха :)

3. ЛЕГО е голям инвестиционен бизнес за доста хора от доста време насам - започналите преди 10+ години със сигурност берат плодовете на труда, но дали вече не е прекалено населен този клон? Дали следващите 5-10+ години може да очакваме нещата да се случват по същия начин? Дали сега излизащи култови сетове биха достигнали многократно по-високи афтърмаркет цени (напр. https://brickset.com/sets/10182-1/Cafe-Corner )? Лично аз не съм възприемал никога легото като чисто инвестиционен инструмент, въпреки че със сигурност взимам под вниамние факта, че това е вещ, която е устойчива във времето и по-трудно губи стойността си, като съответно може да възстанови частично/изцяло инвестицията в тях след време, дори като 'втора ръка' артикул.


Ще се радвам да чуя и ваши мнения, опит, размишления по тези или други ЛЕГО въпроси.

Неактивен GTS

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 254
  • Пол: Мъж
    • Георги Костадинов
  • Набор: 1989
Re: Лего размишления - каталози / магазини и други
« Отговор #1 -: 08, Октомври, 2019, 04:48:10 pm »
1. Заемат твърде много място на щандовете, а с надценките тук не се харчат както трябва.
42082 крана, 42070 като флагмански техници бяха по 540 - 560 лева. С извинение, ама минималната работна заплата...
В едигитал на промо 376лв.
Големите сетове си ги купуваме основно четящите такива форуми и като един си купи, силно вероятно го развъртаме после всички.
Рали колата 42077 която Владо ревюира тук във форума, мина през един колега, после се купи от мен !без да я разглобя дори! и след сума време събиране на прах бе продадена на друг колега, който се зариби. Говорим за сет от !240! лева. 1 сет, 1 продажба, 4 "собственика".
Ентусиастите не са обичан пазар, защото си ги въртим нещата помежду си след като им се накефим.
+ че без кола големите сетове по рейсовете са пълен фарс да го опазиш до вкъщи /кутиите + дъжд = МАЛЕ ЛЕ/ ааааа тук имаме 4-6 месеца с валежи, нали

3. Всичката инвестиция крие риск в себе си. Имал си бол пари - дал си - е положението в момента.
Няма как да знаеш дали ще се търси нещо като 42070 след 10 години. Виж 42009 е друго...
Пък и ЛЕГО преиздават сетове като Тадж Махал и не е ясно докога инвестицията ти е "уникална".
Моите алтернативни модели -> https://rebrickable.com/users/kostq/mocs/
Галерия към тях -> https://bricksafe.com/pages/kostq

Неактивен neelton

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 138
  • Пол: Мъж
    • Орлин
  • Набор: 88
Re: Лего размишления - каталози / магазини и други
« Отговор #2 -: 08, Октомври, 2019, 05:18:17 pm »
Той Тадж Махал беше достигнал баснословни цифри някъде малко преди да обяват ре-рилийз - имаше някаква бройка в амазон за $5000 си спомням...

Това с прехвърлянето е интересна гледна точка - чудно дали има осезаем ефект на пазара. Аз лично нямам ного техник неща, но другите сетове които си взимам са по-скоро защото много ми харесват за дисплей и като колекционерски и не мисля, че ще тръгна да ги продавам.. от друга страна ако се включа в процеса с превъртане на някои модели може да открия цял нов свят за без пари, дето се вика - определено ме блазни да сглобя Chiron-а например, но не и да го направя срещу 600лв и после не бих го държал честно казано...

Неактивен Боби

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 653
  • Пол: Мъж
    • Борислав Николов
  • Набор: 1975
Re: Лего размишления - каталози / магазини и други
« Отговор #3 -: 09, Октомври, 2019, 04:47:11 pm »
За колекционерите няма значение дали даден сет е преиздаден, те търсят нещо определено. Цените си остават почти същите, но при късмет може да се намери на сравнително приемлива цена, говоря за използван. Първия Тадж Махал сигурно все още си върви около 5к, независимо от преиздаването му. В момента стария може да се намери за около 1500 паунда, а в Брика е със средна цена от 2к евро, като има и такива с цени от по 4-5к евро  ;)


Неактивен vvass

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 406
  • Пол: Мъж
    • Васко Василев
    • Ice Bricks
  • Набор: 1968
Re: Лего размишления - каталози / магазини и други
« Отговор #4 -: 09, Октомври, 2019, 08:53:31 pm »
За колекционерите няма значение дали даден сет е преиздаден, те търсят нещо определено. Цените си остават почти същите, но при късмет може да се намери на сравнително приемлива цена, говоря за използван. Първия Тадж Махал сигурно все още си върви около 5к, независимо от преиздаването му. В момента стария може да се намери за около 1500 паунда, а в Брика е със средна цена от 2к евро, като има и такива с цени от по 4-5к евро  ;)

Брат,

Нали знаеш, че всичко що е преиздадено е зле... ;)

Примери колко щеш, да не почвам да изброявам... :) :) :)
"Always two there are, no more, no less. A master and an apprentice" Yoda about the Sith.

https://store.bricklink.com/vaskatavass#/terms
https://brickset.com/sets/ownedby-vaskatavass

Неактивен Technic_fen

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 135
  • Пол: Мъж
    • Росен Кирилов
  • Набор: 1981
Re: Лего размишления - каталози / магазини и други
« Отговор #5 -: 09, Октомври, 2019, 10:54:28 pm »
Според мен инвестицията в Lego е неприложима за България. Може да разгледаш цените, на които се продават сетовете тук и ще забележиш, че рядко нещо се купува, ако не е драстично намалено. Може и да се намери някой, който много иска да притежава даден сет и да е склонен да плати повече от MRSP, но това е изключение. В същия момент трябва да мислиш за проблемите свързани със затваряне на пари в актив, който не е много ликвиден (със сигурност ще купуваш големи и скъпи сетове), съхранението на кутиите, които са обемни и трябва да се пазят, за да не се наранят и това, че в повечето случаи говорим за сравнително дълъг период от време.

Да, има опция да го продадеш в чужбина, но и там е пълно с хора, които са купили с цел инвестиция. Нещо такова се случи с комиксите през последните две десетилетия. Изведнъж всички станаха "инвеститори" и дори не ги четат, а само купуват и прибират в пликове, за да ги съхранят :) Но с малки изключения повечето комикси се продават на вторичния пазар на цена по-ниска от коричната. Освен това продажбата в чужбина е свързана с проблема за транспортиране на кашона без да се нарани, недоверието към субекти от Източна Европа, изграждането на репутация, което обикновено отнема време и много труд и т.н.

Лично аз губя интерес след като сглобя даден сет. Ако има някакви алтернативни модели, които ме заинтригуват, сглобявам и тях. След това го продавам с разумна отстъпка спрямо цената, на която съм го купил. Нямам интерес към колекциониране, излагане на модели и пазене с надежда, че цената на сетовете ще скочи. Случвало се е да правя и импулсивни покупки на сериозно намалени сетове, към които впоследствие губя интерес. Тях също не ги пазя. За близо три години откакто се запалих по хобито, само за 42054 Technic CLAAS XERION 5000 TRAC VC съжалявам, че не си го оставих или поне, че не го сглобих :)

Неактивен neelton

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 138
  • Пол: Мъж
    • Орлин
  • Набор: 88
Re: Лего размишления - каталози / магазини и други
« Отговор #6 -: 09, Октомври, 2019, 11:53:28 pm »
Аз лично съм далеч от мисълта да пазя сглобени сетове с инвестиционна цел - засега всичко което взимам е с цел да си го сглобя и да си го пазя защото ми харесва. Като се навъдят повече обаче, вероятно ще искам да се отървам от някои - къде защото ще имам вече изградена по-ясна визия какво искам и харесвам, къде от липса на място..

На мен най-големият ми Техник сет е точно 42054 - харесвам го, но по-скоро не съм възхитен от сетове, където мотора се ползва да движи само някаква функционална част, без да може да движи самото МПС. Имаше МОК направен за него, да си го задвижиш, но засега не съм стигнал до него.

Неактивен Боби

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 653
  • Пол: Мъж
    • Борислав Николов
  • Набор: 1975
Re: Лего размишления - каталози / магазини и други
« Отговор #7 -: 10, Октомври, 2019, 05:50:41 pm »
Брат,

Нали знаеш, че всичко що е преиздадено е зле... ;)

Примери колко щеш, да не почвам да изброявам... :) :) :)

Предлагам да го обсъдим на маса ;)

Нали знаеш че това е половината истина. Примери и аз мога да ти дам :D

Неактивен vvass

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 406
  • Пол: Мъж
    • Васко Василев
    • Ice Bricks
  • Набор: 1968
Re: Лего размишления - каталози / магазини и други
« Отговор #8 -: 10, Октомври, 2019, 07:53:08 pm »
Предлагам да го обсъдим на маса ;)

Нали знаеш че това е половината истина. Примери и аз мога да ти дам :D

Орлин приятелю - neelton,

Този Боби, отдавна е с диагноза... :) :) :)

Съгласен съм за маса.

Да предложим ден и час и да се видим... ;)
"Always two there are, no more, no less. A master and an apprentice" Yoda about the Sith.

https://store.bricklink.com/vaskatavass#/terms
https://brickset.com/sets/ownedby-vaskatavass

Неактивен vladunov

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 235
  • Пол: Мъж
    • Владимир Николов
  • Набор: 1987
Re: Лего размишления - каталози / магазини и други
« Отговор #9 -: 10, Октомври, 2019, 11:51:44 pm »
Привет, доста се радвам от твоето включване в този форум, както и сам си видял, приятно е да видиш, че не си сам в хобито, мислите, диагнозите си.  :)

1. Писал съм писма, попълвам съм анкети, относно официално представителство на бранда тук, но явно не сме достатъчно развит и голям пазар за тази корпорация. Това, което имам като наблюдениe е, че с какви модели ще бъде снабден дистрибутора зависи основно от капацитета му, за това в Eдиджитал има експерт модели, а в Комсед или Емаг няма. Правилата за дистрибуторите са доста и разнообразни, ако наблюдаваш промоциите, ще видиш, че те също в повечето случаи се контролират от Лего, така е и със зарежданията на сетове от вълните през годината, редуват се. Примерно в България имаме 2 основни дистрибутора, промоциите им са така направени от Лего, че по едно и също време различни теми да бъдат на промоция в различните дистрибутори, има и изключения разбира се но... Като основно мокър за мен най-важни са количества от определени части, в тази връзка съм се интересувал, защо няма Pick A Brick Wall, пак малък пазар сме и това е привилегия само за обекти под бранда Лего. Знам, че има и франчайз принцип за отваряне на Лего, магазини в Сърбия е направен по такъв начин. Сред дистрибуторите също има конкуренция на регионален принцип на месечна база се отпуска списък с определени части за зареждане от дистрибуторите, който превари взима хубавите части и т.н..., Имат си някъде и някакви критерии. Пазар с нашите капацитети и среда няма за такива сетове, не покриваме някъде някакви си критерии и няма Експерт, няма Идея сетове и официален Лего магазин. Сред комшиите ни има и в Румъния и Гърция.

Относно инвестицията в Лего, това е наистина дълга и сложна тема, на мен лично не ми се получава, ама хич.  :)

Темата си е наистина за на маса... Ако ще се организирате нещо неделно след 14:30 часа, ударете една шайба, да се присъединя.

Неактивен mamun

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 963
  • Пол: Мъж
    • Васил Шулев
  • Набор: 1976
Re: Лего размишления - каталози / магазини и други
« Отговор #10 -: 11, Октомври, 2019, 08:38:21 am »
Пазар с нашите капацитети и среда няма за такива сетове, не покриваме някъде някакви си критерии и няма Експерт, няма Идея сетове и официален Лего магазин. Сред комшиите ни има и в Румъния и Гърция.

В Румъния и Гърция няма официални лего магазини. В Румъния има сертифицирана верига магазини :

https://www.lego.com/en-gb/stores/stores/europe
https://brickdepot.ro/magazine-ezp-62

Цитат
Want to shop for LEGO® sets but don’t live near a LEGO® Store? Don’t worry! There are many areas that have LEGO® Certified Stores. These stores are owned and operated by an authorized partner that has an agreement with the LEGO Group. They only sell LEGO® products and they even have access to exclusives, which are only available through LEGO® Stores! Please keep in mind that the LEGO® VIP Program, LEGO® gift cards and LEGO® promotions aren't valid at LEGO® Certified Stores.

You’ll find LEGO® Certified Stores in:

    Australia
    China mainland
    Croatia
    Estonia
    Hong Kong SAR, China
    Hungary
    Indonesia
    Italy
    Japan
    South Korea
    Latvia
    Lithuania
    Malaysia
    Philippines
    Poland
    Romania
    Russia
    Singapore
    Slovenia
    United Arab Emirates

БрикМания БГ - Лего обществото на България

Re: Лего размишления - каталози / магазини и други
« Отговор #10 -: 11, Октомври, 2019, 08:38:21 am »