Автор Тема: До колко пари трябва да струва една стока за да не мине тя през митницата?  (Прочетена 4406 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен JoaoNY

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 448
  • Пол: Мъж
    • Георги Борисов
  • Набор: 78
Колеги, някой може ли да каже до колко пари трябва да струва една стока, за да не мине тя през митница, а да я доставят до кварталната поща?

Благодаря предварително!

Неактивен Ванка

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 110
  • Пол: Мъж
    • Иван Йорданов
  • Набор: 1999
Мисля до 30лв.

Неактивен Technic_fen

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 135
  • Пол: Мъж
    • Росен Кирилов
  • Набор: 1981
Да, до 30 лв. е, но това не гарантира, че дори и пратката да е с по-ниска обявена стойност, тя няма да бъде спряна на митницата. Имат право да задържат всеки пакет за проверка, след което трябва да отидеш с документа за плащане (разпечатка от PayPal, кредитна карта, банков превод и т.н.), за да докажеш, че наистина е под 30 лв. В този случай дължиш такса от 3.50 лв. На мен така ми задържаха една книга, въпреки че общата сума включваща и доставката беше под 20 лв. (покупка през Amazon Marketplace). Впоследствие ми обяниха, че това се случвай най-често при пакети с по-голям размер. Т.е. изхожда се от логиката, че колкото е по-обемно, толкова и по-скъпо... След този случай се отказах да пазарувам от страни извън ЕС.

Има възможност да се договориш с продавача да напише по-ниска стойност или направо да го изпрати маркирайки го като подарък на стойност под 90 лв. Имай предвид, че тогава отново има вероятност да бъде спрян за проверка и да подлежи на преглед и освобождаване. Освен това за изпращача това не е добър вариант, тъй като, ако се случи нещо с пратката застраховката му ще покрие само сумата до декларираната стойност, а и си е измама, която повечето не биха искали да направят.

Потърсих он-лайн и тук ми се струва, че е обяснено добре:
https://pravatami.bg/19745


Неактивен JoaoNY

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 448
  • Пол: Мъж
    • Георги Борисов
  • Набор: 78
Благодаря ви колеги! Много ми помогнахте, точно това ме интересуваше!

Още веднъж благодаря!

Неактивен iago

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 50
  • Пол: Мъж
    • Лъчезар
  • Набор: 1987
Чакайте, чакайте.. за какви митници и 30лв говорим за стоки от ЕС?

Неактивен Technic_fen

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 135
  • Пол: Мъж
    • Росен Кирилов
  • Набор: 1981
Чакайте, чакайте.. за какви митници и 30лв говорим за стоки от ЕС?

Никъде не се говори за стоки закупени от страна членка на ЕС...  :-\

Активен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Чакайте, чакайте.. за какви митници и 30лв говорим за стоки от ЕС?

Извън ЕС.  ;)

Неактивен iago

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 50
  • Пол: Мъж
    • Лъчезар
  • Набор: 1987
А ок, може. Понеже съм пазарувал доста неща от Китай, Щатите, Канада.. мога да те посъветвам да не използваш при никакви обстоятелства DHL или друга компания която ще остави стоката на Митницата на Летището. Там съм го ял.. то не че е кой знае каква сложнотия, но трябваше да ходя три поредни обедни почивки.. освен ако не исках да си удължа обедната на 3-4 часа още първият ден.

В случай, че те накарат да идеш да си освободиш стоката от митницата, примерно при автогарата в София.. и си ползвал сайт който не приема ПейПал (т.е. не можеш да им занесеш разпечатка от сайта), можеш да направиш скрийншот на който да се вижда стоката или reference ID-то или каквото и да е което да обвърже документа със стоката. Ако случайно цената не се вижда добре, заради скрийншота, можеш да отвориш снимката на пейнт и да я "удебелиш", така че да си личи по-добре. Ако ме разбираш ;) . Ходил съм не веднъж и винаги ми се е налагало да направя сумата по-четлива, заради лошият ми принтер. Принтирай цветно, за автентичност. Също така можеш да си направиш extract на онлайн банкирането в .xls или .doc който да отвориш съответно с Уърд или Ексел и да го принтираш. Все пак това си е директен екстракт от системата на банката, нали? Няма шега, няма измама.

Общо взето отиваш с принтираният екземпляр на каквото си принтирал, там подпечатват, ако се налага те карат да платиш 2-3-5 лв мито, според зависи колко си платил, там нали в уърдовската разпечатка дет е извлечена от сайта на банката. После отиваш на гише в другият край на сградата и си взимаш кашона с пратката. Честно казано им е толкова глупава системата, че можеш да занесеш документ за една крушка, а реално да си поръчал Струг. "Там" където обмитяваш и от "там" от където си взимаш стоката нямат нищо общо.

Неактивен Ванка

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 110
  • Пол: Мъж
    • Иван Йорданов
  • Набор: 1999
...ако се налага те карат да платиш 2-3-5 лв мито...

Aко е до 15 евро не би трябвало да плащаш абсолютно нищо, доколкото знам?!

Неактивен iago

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 50
  • Пол: Мъж
    • Лъчезар
  • Набор: 1987
Така е, прав си.

Аз давам съвет, ако е по-скъпо. Ако струва 100 евро, винаги можеш да им покажеш, че продавача ти е направил "отстъпка" и си го купил за 20-25 примерно, за да платиш някви 2-3 лева. Дет се вика да им затвориш устите. Защото това със "продавача да пише, че струва 10$" не минава.  ;)

Неактивен Боби

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 653
  • Пол: Мъж
    • Борислав Николов
  • Набор: 1975
"че продавача ти е направил "отстъпка" и си го купил за 20-25 примерно, за да платиш някви 2-3 лева"

Това вече също не минава. Искат разпечатка от Пейпал за транзакцията, както и самата фактура от продавача. Разправията е голяма. Има и такса от 12 лв за манифестиране или нещо подобно.

Дори и до 15 евра, почти сигурно нещото отива в митницата. Контрола е затегнат от известно време

Неактивен opellego

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 1089
  • Пол: Мъж
  • Стефан
Като стана въпрос за митницата - не се ли изисква издавне ( който няма ) на ЕОРИ номер?

Активен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Като стана въпрос за митницата - не се ли изисква издавне ( който няма ) на ЕОРИ номер?

Май някакъв еднократен номер се издава. Не е нужно да имаш регистрация или ЕОРИ.

Неактивен iago

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 50
  • Пол: Мъж
    • Лъчезар
  • Набор: 1987
Искат ЕОРИ ако си на летището. Както каза Владо може да минеш с еднократна глупост, ама пак попълваш бланка де. А бе там е кофти, аз съм си го набутвал веднъж и повече с DHL или друга подобна компания не возя.

Боби, ако пазарувам от алиекспрес как да им дам пейпал разпечатка? Не всичко е ибей все пак. Възможно е наистина да са затегнали митническият контрол, от поне една година не съм ходил да "обмитявам", но на леличката и чичкото в стаичката, като им занеса разпечатка от онлайн банкирането ми от горе с голямо лого на банката и перфектен цветен принт от сайта с цена която е със същият шрифт и цветове и позиция и т.н. като всичко останало в принта, повярвай ми няма сила която да ме извади от сградата без стоката в ръце. Е ако държат ще им занеса и фактура на китайски език. :D

Неактивен Боби

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 653
  • Пол: Мъж
    • Борислав Николов
  • Набор: 1975
Разпечатка на транзакцията от акаунта ти в Пейпал. Всеки може да си я направи. На мен ми искаха и фактура за да удостоверя че плащането е към същия човек. Могъл съм да им покажа съвсем различна транзакция, всъщност бяха прави. Връщаха ме 3 пъти.

Таксата от 12 лв е към БГ Пощи за изготвяне на някакви документи, ако минеш 15 евра. Подаването им става само онлайн, самостоятелно само с електронен подпис  :-\

Повече не ми се разправя с митници

БрикМания БГ - Лего обществото на България