Автор Тема: Частично събиране на сетове  (Прочетена 3503 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NicotineLL

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 70
  • Пол: Мъж
    • Георги Демирев
Частично събиране на сетове
« -: 08, Юни, 2010, 10:46:07 pm »
Не може да се каже, че е по-различно от събирането на цели сетове, но има малко повече интерес докато се търсят брикчетата :)

За момента съм нагласил 30 сета, които искам да събера и имам доста части - 50% от нужните ми, които ги имам в наличност (купувани са отделно) и мога да ги вкарам в употреба. Най-големия проблем ще са мини-фигурките, които няма да мога да взема веднага (дали защото не се намират много лесно или просто са по-скъпи).

Разделил съм си листата на 3 - easy, medium и hard в зависимост от това колко е голям сета и колко редки части има в него :) Като съм отбелязал първите 5 приоритетни сета (т.е. тези върху които ще се съсредоточа най-много), а останалите ще попълвам ако имам възможност.

По-този начин до сега попълвах изгубените части на вече наличните ми сетове и ми се стори доста добра идея :)

Както и да е. Какво мислите вие за този вид събиране на сетове? :)

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re:Частично събиране на сетове
« Отговор #1 -: 08, Юни, 2010, 11:16:47 pm »
Сложна задача си захванал. И все пак ако сетовете не са прекалено големи и не съдържат редки части ще е добре и не много трудно. Друг е въпросът колко биха излезли като цена. Дали няма да се получи по-добра цена, ако се купят цели сетовете от Брика. Но това е лесно да се провери за конкретния сет. :) Успех в начинанието и се надявам да ни държиш в течение, а за части може да питаш, за да проверявам дали мога да помогна с нещо.

Неактивен NicotineLL

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 70
  • Пол: Мъж
    • Георги Демирев
Re:Частично събиране на сетове
« Отговор #2 -: 08, Юни, 2010, 11:43:31 pm »
Мисля, че ще излязат по-евтино защото всички са стари сетове. От 88 до 95, а повечето не са никак евтини (не само заради мини-фигурките, но и заради light gray частите, които са 3 пъти по-скъпи от същите части в друг цвят :) ).
Мисля тези дни, понеже уча за изпитите, но в свободното време да си направя един списък със всички нужни части.

До година, ако направим едно изложение да мога да се включа с една доста добра колекция от castle сетове :)

Неактивен legoboss

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 277
  • Пол: Мъж
Re:Частично събиране на сетове
« Отговор #3 -: 09, Юни, 2010, 01:44:36 pm »
Tака излиза много по скъпо повярваи ми ;)

Неактивен NicotineLL

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 70
  • Пол: Мъж
    • Георги Демирев
Re:Частично събиране на сетове
« Отговор #4 -: 11, Юни, 2010, 12:27:48 am »
Пробвал ли си? :)

Неактивен legoboss

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 277
  • Пол: Мъж
Re:Частично събиране на сетове
« Отговор #5 -: 11, Юни, 2010, 01:52:27 pm »
Да  ;)

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: Частично събиране на сетове
« Отговор #6 -: 30, Януари, 2012, 01:40:20 pm »
Последно време събрах няколко сета на части:
- 7634
- 7731
- 7732
- 4886
- 4954
- 4996
- 7796

В крайна сметка всичките ми дойдоха на доста по-висока цена. Вярно е, че всичките ги събирах само с нови части (NEW), който са доста по-скъпи. 4954 неразпечатан се намира за около 370 лв., а аз го сглобих за над 500 лв., макар и да липсват кутията и инструкцията.
Скъпо, но интересно занимание е събирането на части, съпроводено с едни дълги списъци на липсващи части и такива, които трябва да бъдат заменени с нови.

Неактивен DMitar

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 676
  • Пол: Мъж
    • Димитър Иванов
  • Набор: 1980
Re: Частично събиране на сетове
« Отговор #7 -: 30, Януари, 2012, 06:16:05 pm »
Аз съм за сега на точно обратното мнение - ако се събират на части би излезнало по-евтино. Не съм събирал досега сетове на части, но направих доста интересни сметки. В момента ще се опитам да събера ~30-40 сета, ~15 000 части. 90% от сетовете са стари и доста по-скъпи. Повечето сетове нямат редки минифигурки, така че това не е проблем. Сметката показва, че ще излезнат даже и по-евтино от началната им цена (когато са били официално пускани). Трябва обаче да се спазват следните правила:
1. Да не се бърза - може и да ми отнеме 1 година.. Да се купуват части само на добри цени.
2. Може да се купуват нови и стари части като се гледа старите да са в добро състояние. Ако има стари в добро състояние да не се давават излишно високи цени за нови.
3. Да се определи разумно количество + цена спрямо брой покупки - примерно да не се купуват 5 части от 1 магазин, при условие, че транспорта ти е 5-10 евро да речем.
4. Да се допусне, че 2-3% от частите може да се заменят с други - примерно близки цветове. Според мен е глупаво за 1-2 тухлички да дадеш 10-20 лева.
5. Колкото повече сета и колкото повече части искаш да събереш, толкова по-евтино ще излезне средно крайната цена на сет.
6. Ако някой сет има прекалено много уникални части (примерно принтирани), по-добре да го изключиш.
7. Участвай в общи поръчки, където евентуално би могъл да намериш редки части на претеглена цена спрямо транспорта.
Димитър Иванов, София
Фен на Лего Стар Уорс!
http://brickset.com/search/?ownedBy=DMitar

Yoda: Stopped they must be; on this all depends. Only a fully trained Jedi Knight, with the Force as his ally, will conquer Vader and his Emperor.

Неактивен iorun

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 521
  • Пол: Мъж
    • Ивайло Дамянов
Re: Частично събиране на сетове
« Отговор #8 -: 30, Януари, 2012, 07:22:02 pm »
И двамата сте прави.
За един сет очаквайте поне +10% над основната цена
За 20-30 сета + търпение може да се получи по-ниска себестойност

От едната сантименталност изпазарувах на части 6030
Ами не ме израдва сравнението в цените, 20лв в повече дадох.Но събирането си имаше своя чар :)

Неактивен DMitar

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 676
  • Пол: Мъж
    • Димитър Иванов
  • Набор: 1980
Re: Частично събиране на сетове
« Отговор #9 -: 30, Януари, 2012, 09:59:42 pm »
Мислейки конкретно по темата с частите и сетовете, забравих да кажа най-важното - според мен това ще е едно интересно предизвикателство, емоция да си събереш нещата част по част... да се трупат частите, и да не можеш да сглобяваш  :P тъй като ти липсват още части и така дълго време.. ::)

Само да кажа, че към този момент екселчето показва 1,73%; 257 части от 14841 части; 48 сета.
Димитър Иванов, София
Фен на Лего Стар Уорс!
http://brickset.com/search/?ownedBy=DMitar

Yoda: Stopped they must be; on this all depends. Only a fully trained Jedi Knight, with the Force as his ally, will conquer Vader and his Emperor.

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: Частично събиране на сетове
« Отговор #10 -: 15, Август, 2012, 10:21:10 am »
Още малко пресен опит по темата. Захванах да събирам 2150. Налични имах около 200 от 600 части и 2-3 минифигурки. Тоест трябваше да събера около 400 части и останалите 5-6 минифигурки.  Гого ми помогна с повечето от фигурки, а повечето от частите вече съм ги събрал, остават ми около 30 части и 2 минифигурки.  До момента освен наличните ми части направих няколко поръчки за около 200 лв. и все още не съм събрал цялостно сета. А най-ниската цена в Брика за него е 190 лв., при положение, че реално аз нямам да имам никакви стикери, макар, че някой от стикерите са важни. Като цяло обаче събирането по този начин е приятно занимание и задържа интереса към даден сет за доста по-дълго време. Сетът се сглобява на няколко етапа в различни дни, защото липсващите ти все още части те спират да го сглобиш веднага.
Опитвам се и успоредно да събирам части за 4554, но предвид многото трудно откриваеми части и в 2-та сета, все не се засичат в един и същ магазин, но все пак добавям и по някоя част от 4554.

Неактивен Боби

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 653
  • Пол: Мъж
    • Борислав Николов
  • Набор: 1975
Re: Частично събиране на сетове
« Отговор #11 -: 15, Август, 2012, 12:33:43 pm »
Аз събирам 9 сета, като единия го почнах днес, имах 2 отворени поръчки и го включих в тях. Общото количество на трябващите ми части е над 17000. Засега имам купени около 11000. Последния сет е от 470 тухлички и само с 2 поръчки събрах 312 от тях. Излезе ми към 22 лв до тук , при положение, че струва около 100 лв най-евтиния и непълен ;D
« Последна редакция: 15, Август, 2012, 12:35:18 pm от Боби »

Неактивен DMitar

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 676
  • Пол: Мъж
    • Димитър Иванов
  • Набор: 1980
Re: Частично събиране на сетове
« Отговор #12 -: 30, Декември, 2012, 12:35:06 am »
Аз съм за сега на точно обратното мнение - ако се събират на части би излезнало по-евтино. Не съм събирал досега сетове на части, но направих доста интересни сметки. В момента ще се опитам да събера ~30-40 сета, ~15 000 части. 90% от сетовете са стари и доста по-скъпи. Повечето сетове нямат редки минифигурки, така че това не е проблем. Сметката показва, че ще излезнат даже и по-евтино от началната им цена (когато са били официално пускани). Трябва обаче да се спазват следните правила:
1. Да не се бърза - може и да ми отнеме 1 година.. Да се купуват части само на добри цени.
2. Може да се купуват нови и стари части като се гледа старите да са в добро състояние. Ако има стари в добро състояние да не се давават излишно високи цени за нови.
3. Да се определи разумно количество + цена спрямо брой покупки - примерно да не се купуват 5 части от 1 магазин, при условие, че транспорта ти е 5-10 евро да речем.
4. Да се допусне, че 2-3% от частите може да се заменят с други - примерно близки цветове. Според мен е глупаво за 1-2 тухлички да дадеш 10-20 лева.
5. Колкото повече сета и колкото повече части искаш да събереш, толкова по-евтино ще излезне средно крайната цена на сет.
6. Ако някой сет има прекалено много уникални части (примерно принтирани), по-добре да го изключиш.
7. Участвай в общи поръчки, където евентуално би могъл да намериш редки части на претеглена цена спрямо транспорта.

Горният цитат е от началото на годината. Сега, в края на годината картината е следната:
- към наличните сетове добавих за събиране още 6-7 сета и станаха 50 броя:

30004   Star Wars   Battle Droid on STAP
7111   Star Wars   Droid Fighter™
7115   Star Wars   Gungan™ Patrol
7124   Star Wars   Flash Speeder™
7204   Star Wars    Jedi™ Defense II
7662   Star Wars   Trade Federation MTT™
7113   Star Wars   Tusken Raider™ Encounter
7163   Star Wars   Republic Gunship™
30006   Star Wars   Clone Walker
7251   Star Wars   Darth Vader Transformation
7676   Star Wars   Republic Gunship
10123   Star Wars   Cloud City
4477   Star Wars   T-16 Skyhopper™
4501   Star Wars   Mos Eisley Cantina™
7200   Star Wars   Final Duel I
7201   Star Wars   Final Duel II
10030   Star Wars   Imperial Star Destroyer™
10179   Star Wars   Millennium Falcon™
20006   Star Wars   Clone Turbo Tank
20007   Star Wars   Republic Attack Cruiser
20009   Star Wars   AT-TE Walker
20010   Star Wars   Republic Attack Gunship
20018   Star Wars   MINI AT-AT Walker
30051   Star Wars   X-Wing Fighter
3219   Star Wars   MINI TIE Fighter
4484   Star Wars   MINI X-wing Fighter™ & TIE Advanced™
4485   Star Wars   MINI Sebulba's Podracer™ & Anakin's Podracer™
4486   Star Wars   MINI AT-ST™ & Snowspeeder™
4487   Star Wars   MINI Jedi Starfighter & Slave I™
4488   Star Wars   MINI Millennium Falcon
4489   Star Wars   MINI AT-AT
4490   Star Wars   MINI Republic Gunship
4491   Star Wars   MINI MTT
4492   Star Wars   MINI Star Destroyer™
4493   Star Wars   MINI Sith Infiltrator
4494   Star Wars   MINI Imperial Shuttle
4495   Star Wars   MINI AT-TE
6966   Star Wars   Mini Jedi Starfighter
6967   Star Wars   Mini ARC Fighter
6968   Star Wars   Mini Wookiee Attack
8028   Star Wars   TIE Fighter
8031   Star Wars   V-19 Torrent
8033   Star Wars   General Grievous™ Starfighter
10195   Star Wars   Republic Dropship with AT-OT Walker
7679   Star Wars   Republic Fighter Tank
7753   Star Wars   Pirate Tank
7133   Star Wars   Bounty Hunter™ Pursuit
4478   Star Wars   Geonosian™ Fighter
7255   Star Wars   General Grievous Chase
8014   Star Wars   Clone Walker Battle Pack

Общо броя части е ~17500.
Събирам части, минифигури, стикери и инструкции (без кутии и без супер скъп части от сорта на 30 и нагоре лева на част).
В момента от тези сетове съм на 80% по брой части. Имам да събирам и скъпи и много евтини, общо взето разпределени като % както бяха в началото.
Единствено съм събрал на 100% 7111 Droid Fighter™, което е малко странно, тъй като имам доста малки сетове, но явно е така като изпълняваш определена стратегия по събирането на части.

Надявам се до 2-3 месеца да почнат доста от сетовете да излизат на 100%.

Освен тези сетове на части годината беше доста силна на Стар Уорс минифигури. Някои от тях на събирани на части - това е леко странно, но в крайна сметка успешно! Друга категория, която се засили последните няколко месеца е Лего Стар Уорс Gear - ключодържатели, часовници, лампи, плакати, каталози, книги и други интересни колекционерски артикули, които не влизат в категорията сетове.

И така, изпращам годината предоволен, надявам се следващата също да е доста вълнуваща  8)
Димитър Иванов, София
Фен на Лего Стар Уорс!
http://brickset.com/search/?ownedBy=DMitar

Yoda: Stopped they must be; on this all depends. Only a fully trained Jedi Knight, with the Force as his ally, will conquer Vader and his Emperor.

БрикМания БГ - Лего обществото на България

Re: Частично събиране на сетове
« Отговор #12 -: 30, Декември, 2012, 12:35:06 am »