Автор Тема: WIP: Виенско колело  (Прочетена 12971 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
WIP: Виенско колело
« -: 08, Февруари, 2013, 09:25:33 pm »
ПОСЛЕДНИ ПРОМЕНИ

Преди време бях запален по 4957 и почти бях решил да си го взема. Единственото нещо, което ме отказа от покупката е, че сетът не е в мащаба на минифигурките. "Човечетата" в сета са сглобени от една кръгла тухличка 1х1, над нея - кръгла плочка 1х1 за глава.
Затова пък измислих конструкция за виенско колело. Наскоро я построих частично в LDD и започнах събиране на частите. Основна конструкция ще е построена с около 1200 части. Повечето от тях са Техник елементи.
Виенското колело ще побира 32 минифигурки наведнъж. Диаметърът му ще е около 33 см, а общата височина, заедно със стойките ще е около 40 см.

Ето и картинки от ЛДД сглобката, а в прикачката е LXF файлът.




Първата партида от около 1200 части пристигна.


Оказа се, че след като съм внасял промени не съм добавил към списъка някой основни части. За начало колелото е ще малко шарено.

Започнах строителството с вътрешния кръг. Диаметърът му е 19 см.


Тук конструкцията заприлича повече на корабно кормило, от колкото на виенско колело.  :D


Едната половина на колелото е готова. Резултатът е обнадеждаващ. Конструкцията е неочаквано стабилна предвид големият й размер.


За днес толкова. Надявам се да ви е интересен този проект и да давате идеи. Критика също няма да е излишна.
 :)
« Последна редакция: 01, Ноември, 2013, 12:29:25 pm от vladoniki »

Неактивен Craigy

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 187
  • Пол: Мъж
    • Стоян Витеков
  • Набор: 1979
Re: WIP: Виенско колело
« Отговор #1 -: 08, Февруари, 2013, 09:50:06 pm »
Идеята е много добра, ще следя с интерес прогреса и крайния резултат.

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: WIP: Виенско колело
« Отговор #2 -: 09, Февруари, 2013, 03:04:14 pm »
Днес успях да сглобя колелото. Намерих слаби места, но корекцията им ще е чак след като набавя нужните части. Стойките станаха добре. Още не са довършени, но идеята се вижда. 












Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: WIP: Виенско колело
« Отговор #3 -: 16, Февруари, 2013, 04:30:03 pm »
Раздвижване от последните дни. Колелото е със заздравена конструкция и е много стабилно. Добавил съм "кабинките" - има място за цели 32 човечета. Все още не съм измислил финалния механизъм на задвижване, както и рампата, от която човечетата ще се качват на колелото.








Неактивен alex

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 301
  • Пол: Мъж
    • Александър
  • Набор: 1989
Re: WIP: Виенско колело
« Отговор #4 -: 16, Февруари, 2013, 04:43:33 pm »
Тук мога да се пробвам да помогна с една класика.
Става дума за 6484-1 и по спецялно едно малко моторче
с номер 2986
Задвижва се с 9 волтова в тази кутия - 4760c01   ... Electric 9V Battery Box 4 x 8 x 2 1/3 with Gray Switch
и се свързва с - 5306b ... Electric Brick 2 x 2 x 2/3 Pair with Wire (Complete Shortcut)   

Оборотите му са много подходящи за виенско колело ... аз имам такова,но колко пране и колко други неща е минало горкото, вече не знам .... пък и от 10 години не съм го пускал, трябва да го видя. Иначе надявам се да съм ти помогнал
Освидетелстван Lego маниак - http://www.brickset.com/search/?ownedBy=alezzi1

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: WIP: Виенско колело
« Отговор #5 -: 16, Февруари, 2013, 04:47:22 pm »
Задвижването ще е с М-мотор. Това мини моторче, мисля, че е прекалено слабо, а колелото вече натежа доста. Ако пробваш да завъртиш основната ос с ръка (без да има приставка за лостов ефект), трудно се развърта. Обаче като се завърти има голяма инерция, минимално триене и се върти доста дълго с едно завъртане. :)

Неактивен l-donovan

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 237
  • Пол: Мъж
  • Набор: 85'
Re: WIP: Виенско колело
« Отговор #6 -: 16, Февруари, 2013, 05:11:40 pm »
Страхотно,Влади!Много ми харесва!Имам два въпроса:Колко излизат частите  ориентировъчно като пари?
И мислил ли си за нещо като скоба за краката на возещите се отпред на седалките (аз не мога да преценя и колко място имаш за да минава люлката през рамката на колелото?Май е 4-ри пъпки?)
Иван Веселинов Христов
http://brickset.com/search/?OwnedBy=l-donovan

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: WIP: Виенско колело
« Отговор #7 -: 16, Февруари, 2013, 05:19:13 pm »
Страхотно,Влади!Много ми харесва!Имам два въпроса:Колко излизат частите  ориентировъчно като пари?
И мислил ли си за нещо като скоба за краката на возещите се отпред на седалките (аз не мога да преценя и колко място имаш за да минава люлката през рамката на колелото?Май е 4-ри пъпки?)

Частите до тук излизат около 140-150 лв.
Люлката в момента е направена така, че да минава покрай всичко и минават една от друга почти на магия. Дори като сложиш човече с шапка на главата, ако козирката не е завъртяна настрани, закача съседната люлка.
Свободната ширина между 2-те полу-колела е точно 5 пъпки. Кабинките, заедно с държачите, с които се закачат към колелото са 4 пъпки.
На 5 пъпки няма как да вкарам 2 човечета да седят едно до друго - ръцете им ще пречат. А ако разширя колелото примерно на 6 пъпки - става несъразмерно - прекалено широко.

Неактивен opellego

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 1089
  • Пол: Мъж
  • Стефан
Re: WIP: Виенско колело
« Отговор #8 -: 16, Февруари, 2013, 06:46:56 pm »
Може да го направиш колело за едноръки посетители :) ( за да събереш по 2 на седалка :)

Неактивен darkarchon

  • Нов потребител
  • Публикации: 6
  • Пол: Мъж
    • Станислав Стоев
  • Набор: '81
Re: WIP: Виенско колело
« Отговор #9 -: 16, Февруари, 2013, 07:04:14 pm »
И евентуално за безглави да не им се закачат шапките . Шегата настрана ,
много добре вървят нещата , изглежда почти като живо  :)
Станислав Стоев

Неактивен iorun

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 521
  • Пол: Мъж
    • Ивайло Дамянов
Re: WIP: Виенско колело
« Отговор #10 -: 16, Февруари, 2013, 09:45:18 pm »

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: WIP: Виенско колело
« Отговор #11 -: 16, Февруари, 2013, 09:48:21 pm »
Конструкцията в момента е висока 6 дупки.
Конструкцията от снимката е точно 5 пъпки и няма да има място за ръцете, както и като сложиш човечетата, люлката ще се наклони напред.

Неактивен iorun

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 521
  • Пол: Мъж
    • Ивайло Дамянов
Re: WIP: Виенско колело
« Отговор #12 -: 16, Февруари, 2013, 09:53:02 pm »
 :) това за външните ръце не го згрях, а останалото - е все пак и малко фантазия ти трябва не само да го сглобиш и монтираш.

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: WIP: Виенско колело
« Отговор #13 -: 16, Февруари, 2013, 10:01:58 pm »
Мога да монтирам люлки при 8-те лъча. Така ще имам място за значително по-големи кабинки, но ще са 8, вместо 16. Всъщност май това беше нещото, което не харесах в повечето мокове - 8-кабинкови са. :)
Знам, че при реалните колела кабинките са закрепени точно към лъчовете, за да е по-здраво и сигурно. Но тук някак това не прави такова впечатление, така си мисля. Изглежда ми по-интересно да има повече кабинки, от колкото те да са по-детайлни. Иначе винаги може да помисля по дизайна им - това беше първото, което ми хрумна за по-компактен размер и така ги построих в ЛДД-то. Това не е финалният вариант на колелото, ще има развитие, :)
Даже си мислех дали дали да не удължа лъчите и кабинките да са извън колелото - гледах реални такива колела.

Неактивен iorun

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 521
  • Пол: Мъж
    • Ивайло Дамянов
Re: WIP: Виенско колело
« Отговор #14 -: 16, Февруари, 2013, 10:41:07 pm »

БрикМания БГ - Лего обществото на България

Re: WIP: Виенско колело
« Отговор #14 -: 16, Февруари, 2013, 10:41:07 pm »