Автор Тема: Мащаби  (Прочетена 1915 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен IRadev

  • Модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 914
  • Пол: Мъж
    • Ивайло Радев
  • Набор: 86
Мащаби
« -: 10, Декември, 2012, 03:44:43 pm »
Започваме от най-елементарното.
Основните елементи за строене са плочките и тухлите
Съотношението им във височина е 3 плочки = 1 тухла. По дължина и широчина всичко зависи от броя на пъпките.
Аз лично предпочитам да измервам всичко според минифигурите, които са високи 4 тухли и широки 4 пъпки. Иначе казано за нормален етаж ви трабват поне 5 тухли височина (или 6 за да има място за шлемовете) и 6 пъпки ръзстояние му стените.
Дриге основни съотношения са две. Първо 5 плочи височина са равни на две пъпки височина и второ 6 пъпки дължина са равни на 5 вертикални плочи.
Всичко това съм илюстрирал с screenshot от LDD, в прикачения файл.
Фен на всякакви Lego замъци и Star Wars Clone Wars
Колекция - Brickset
Снимки Flickr
SPACESHIP!!!

Неактивен 6tukara

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 99
  • Пол: Мъж
    • Валентин Стефанов
  • Набор: 1976
Re: Мащаби
« Отговор #1 -: 12, Декември, 2012, 02:06:36 pm »
С интерес ще следя всички теми

Неактивен IRadev

  • Модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 914
  • Пол: Мъж
    • Ивайло Радев
  • Набор: 86
Re: Мащаби
« Отговор #2 -: 17, Декември, 2012, 08:37:00 am »
Аз разделям моделите си на 3 категории - малки, с размерите на 1-2 фигурки, средни, до размер 32х32х16 пъпки и големи.
Цаката в строежите е в малките да има повече плочи и минимум тухли. Средните модели са основно с малки тухли - до 1х4 - 1х6 пъпки и минимум панели. Големите градежи изискват всичко, докоето можете да се докопате и тук панелите много улесняват.
Целта на това е да се избегне така наречения синдром на голямата сива стена - главно за строенето на замъци, но важи и за всичко останало. Проблемът е, че накрая се получава едно голямо еднотипно парче, докато с по-малките елементи, може да се нашари или да се направи с дупки или издатини. Конкретни примери очаквайте в предстоящата тема за стените.
Фен на всякакви Lego замъци и Star Wars Clone Wars
Колекция - Brickset
Снимки Flickr
SPACESHIP!!!

БрикМания БГ - Лего обществото на България

Re: Мащаби
« Отговор #2 -: 17, Декември, 2012, 08:37:00 am »