Анкета

Каква е оценката ви за този сет?

Слаб 2
0 (0%)
Среден 3
0 (0%)
Добър 4
0 (0%)
Мн. Добър 5
6 (50%)
Отличен 6
6 (50%)

Общ брой гласове: 12

Автор Тема: REVIEW: и MOD: Lego Technic 42024 - Container Truck  (Прочетена 6036 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
REVIEW: и MOD: Lego Technic 42024 - Container Truck
« -: 08, Октомври, 2014, 06:12:31 pm »
Lego Technic 42024 - Container Truck
Година: 2014
Части: 948
Цена: около 140 лв.
Съотношение цена/части: 0,15 лв./бр.

Кутията е с размери: 48 см х 28 см х 9см. Заглавната й страна.


Задната страна на кутията.


Съдържанието на кутията - части, инструкция и стикерите.


2 книжки с инструкции и доста стикери, които няма да използвам.


Книжките са си стандартни, въпреки това щракнах една снимка.


Всичките части - 948 бр. Изобилие от  Техник греди... голямо изобилие.


Нямах търпение да щракна интересните части от сета - нови гуми, механични цилиндри (2 големи + 1 малък), "верига" (14 звена има в комплекта), тънката гредичка 1х5 също е от интересните и сравнително нови елементи. Големите панели - жълтият се среща сравнително рядко, а синият - единствено в този сет, чисто новичък, а в сета има 2 сини и 2 жълти панела.


Веригата - този част се среща в Bionicle сетове от около 2006г., но на мен не ми е позната и ми се стори интересна.


Новите гуми - прекрасни гуми, подходящи за камиони и коли.


Ето и сравнение на новата гума с гумите, които са горе-долу в същия калибър и се използват при по-старите Техник камиони в подобен на 42024 мащаб. Новите са с една идея по-големи, а шарката е значително по-подходяща и внушителна.


Сглобяването е интересно, бих казал дори на моменти някои неща се сглобяват с малко по-сложна техника. Цялата конструкция на камиона е плътна и запълнена с части, което е положително. Това е скоростната кутия, която управлява вдигането/свалянето на контейнера и движението на задните подпори. Конструкцията е компактна и здрава.




Сглобеният камион - бих казал, че е красив. Сглобен е от най-различни на цвят части, въпреки това цветовете си подхождат.






Дизайнът е сполучлив, кабината изглежда добре, дори вратите й се отварят.


В кабина има 2 седалки, волан и табло.


Функциите:
Задните степенки се свалят ръчно, посредством малкия механичен цилиндър.


Контейнерът може да бъде разтоварен на земята - тук се използват 2-та големи цилиндъра.


Когато задните степенки са вдигнати, съдържанието на контейнера може да бъде изсипано директно от камиона - долната част на контейнера се подпира в камиона, накланя се и съдържанието отива зад борда... :) Това явно е някакъв модерен начин на изсипване - спомням си на времето имаше една допълнителна верига на камиона, която се закачаше в долната част на контейнера и позволяваше изсипването му. Е, едно време... то тогава масово подобни камиони бяха дву-оски, а този тук вече е с 3 оси...


2-те функции се сменят с жълтата ръчката, посредством една дълга щанга. Можеше и по-прост механизъм да измислят, ама и така става.
връзка


Камионът е страхотен като визия и функции. Освен това е и отличен донор на части. Цената е повече от добра, предвид изобилието на редки, цени и много полезни части. Смятам, че това е един от най-добрите Техник сетове на 2014г.

Това е! Надявам се да ви е било интересно. ;)
« Последна редакция: 12, Октомври, 2014, 01:37:46 pm от vladoniki »

Неактивен vasilam

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 565
  • Пол: Мъж
    • Васил Маджаров
  • Набор: 1976
Re: REVIEW: Lego Technic 42024 - Container Truck
« Отговор #1 -: 09, Октомври, 2014, 06:09:57 pm »
Браво Владо, ревюто беше много интересно! Камиона е много добър. Плюса според мен са буталата, гумите и панелите. За мен последните са едни от най-ценните части, защото са удобни за всякакви бъдещи творения. Бих казал, че за мен е важно, сета който ще купувам да има от тях. Кой ще следващия Техник, който си набелязъл?

Активен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: REVIEW: Lego Technic 42024 - Container Truck
« Отговор #2 -: 09, Октомври, 2014, 06:36:05 pm »
Браво Владо, ревюто беше много интересно! Камиона е много добър. Плюса според мен са буталата, гумите и панелите. За мен последните са едни от най-ценните части, защото са удобни за всякакви бъдещи творения. Бих казал, че за мен е важно, сета който ще купувам да има от тях. Кой ще следващия Техник, който си набелязъл?

Мерси! След 42030 и 42024 не съм набелязал нищо. ще чакам сетовете от 2015г. да се появят. Напоследък, след като се запалих отново по Техник серията, прегледах по-старите сетове, имам предвид преди 2012 да речем, но не чак преди 2000г. Оказа се, че всеки по-стар Техник сет вече не ме кефи. Забелязвам, че прогресът при Техник е най-силен последните години в сравнение с всяка останала серия на Лего. Появяват се нови и по-добри Техник части, които позволяват много по-добре работещи решения и повече решения и функции като цяло. При по-старите комплекти всяка уж идентична функция е някак по-нездрава, по-зле работеща...
На времето не съм си и мечтал да има Лего с безжично дистанционно, което вече е реалност. След това мечтата ми беше да направят серво мотор - от скоро е факт. Да не говорим за читави главини за направа на задвижване + завиване - вече има що годе добри решения. Специално при завиване + задвижване има още какво да се иска, но съм сигурен, че и това ще видим през следващите да речем 2-3 години.
От тази гледана точка не ми се връща към по-стари сетове.

Неактивен bbeettaa00

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 307
    • Наско Стоянов
  • Набор: 1981
Re: REVIEW: Lego Technic 42024 - Container Truck
« Отговор #3 -: 09, Октомври, 2014, 10:34:27 pm »
Радвам се, че има кой да прави ревюта, аз не съм по тези неща... По отношение на 42024 малко ме разочарова начина на свързване на двете задни оси на колелата, нещо халтаво ми се вижда и самото повдигане и сваляне на контейнера в даден момент изисква малко по-голямо усилие върху врътката (не знам Владо да ли при теб е така, но при мен не върви гладко от начало до край, просто има момент на леко затягане и след това се освобождава). Иначе всичко останало ми харесва и на мен, даже сложихме със сина и един диференциал на задната ос, ще видим кога ще сложим моторче за задвижване на колелата...
Лекия ми негативизъм се дължи на това, че първия ни сет бе 9395, а при него всичко върви много "мазно"... и го препоръчвам на всеки...

пс: ако се възприеме като спам да се изтрие...
« Последна редакция: 09, Октомври, 2014, 10:42:38 pm от bbeettaa00 »

Активен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: REVIEW: Lego Technic 42024 - Container Truck
« Отговор #4 -: 10, Октомври, 2014, 07:46:27 am »
Радвам се, че има кой да прави ревюта, аз не съм по тези неща... По отношение на 42024 малко ме разочарова начина на свързване на двете задни оси на колелата, нещо халтаво ми се вижда и самото повдигане и сваляне на контейнера в даден момент изисква малко по-голямо усилие върху врътката (не знам Владо да ли при теб е така, но при мен не върви гладко от начало до край, просто има момент на леко затягане и след това се освобождава). Иначе всичко останало ми харесва и на мен, даже сложихме със сина и един диференциал на задната ос, ще видим кога ще сложим моторче за задвижване на колелата...
Лекия ми негативизъм се дължи на това, че първия ни сет бе 9395, а при него всичко върви много "мазно"... и го препоръчвам на всеки...

пс: ако се възприеме като спам да се изтрие...

Да, задните оси са свързани към шасито, колкото да се въртят колелата. Това е от нещата, които не ми харесват и на мен.

Затягането се получава от една груба грешка в механизма на разпределителната кутия: над зъбното колело с 24 зъба () е монтиран Technic Bush  (). който опира в зъбците на колелото. Там оста трябва да е "гола", без Bush-а, за да върви гладко.
Този зъбак () е сложен в случай, че ще моторизираш сета, ако няма да моторизираш функциите, той е напълно излишен. Освен това като въртиш, освен, че задвижваш механичните бутала, губиш и сила, за да задвижиш празните предавки (тези към евентуалния мотор), освен това на оста, която въртиш има една предавка 16 - 16 (), която също е излишна и затруднява въртенето. Аз нея (16-16) я премахнах и нещата се подобриха. Скоро ще публикувам снимки на модната версия - модифицирам още малко неща, освен механизма.

Ще ми е интересно да пуснеш снимки как си сложил диференциал. Мястото е сравнително малко и на пръв поглед изглежда, че ще е нужно да се правят доста промени.

Раменете, които повдигат контейнера са с такава геометрия, че с минимален ход на буталата (целият им ход в случая) да се постигне движението от пълна долна, до пълна горна позиция, тоест да може да натовари и разтовари контейнера. Затова в някои моменти ъгълът на буталото към рамото е кофти и затормозява механизма. Това няма как да се избегне, защото целият ход на буталото е толкова, ще е нужно с една идея по-дълго бутало, за съжаление от Лего няма подобно решение.

П.П.
Не е спам, точно такива коментари очаквам, за да се заформи една хубава дискусия. Последно време останах с чувството, че пиша някакви неща и сам си отговарям, без дори някой да ги чете.  :)
« Последна редакция: 10, Октомври, 2014, 07:48:36 am от vladoniki »

Неактивен bbeettaa00

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 307
    • Наско Стоянов
  • Набор: 1981
Re: REVIEW: Lego Technic 42024 - Container Truck
« Отговор #5 -: 10, Октомври, 2014, 09:45:14 am »
Благодаря за отговора...
Точно Тechnic Bush и аз го махнах още при сглобяването, но мисля че сложих "по-тесния", а другите зъбни колела не съм ги махал, ще трябва да опитам и да видя как ще е при мен, иначе и с моторизирането на контейнера се справихме още когато го взехме. Снимка на диференциала няма да направя, нещо много шарено стана при нас, понеже нямахме голям избор от части... и го сложихме само колкото да го има и да се уверим, че може да влезе (а и синковеца да се радва - като много мисля как да вкарам и един двигател в кабината :) ), за целта изместихме цялата задна ос с една пъпка (така ли се казва) напред, т. е. сближихме двете задни оси, което от друга страна прави според мен по лесно завиването на гладки повърхности - така се намали едно, за мен, чувствително триене (не завъртане) на средните колела при завой...

Неактивен vasilam

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 565
  • Пол: Мъж
    • Васил Маджаров
  • Набор: 1976
Re: REVIEW: Lego Technic 42024 - Container Truck
« Отговор #6 -: 11, Октомври, 2014, 12:18:43 pm »
Това триене би трябвало да изчезне ако поставиш втори диференциален. В момента няма как да го пробвам за да съм сигурен.
За по-старите светове Владо е прав. Според мен от багера 8043 насам са най-добрите попадения на Лего. Преди това има един булдозер с дистанционно, който нещо не ме впечатлява, off-roader-a с най-големите гуми (страшно му се кефя, за мен най-добрият им джип) и 8880 по който всички въздишат. За времето си вероятно е бил революция, но главното което ми харесва е, че има скоростна кутия. През последните години не са слагали. Сега като че ли наблягат по развиването на окачването. Ако в бъдеще пак пуснат модел със скоростна кутия ще го купя задължително. Вероятно пропускам още някой стар емблематичен модел, но като цяло това е моето мнение, с което не искам да ангажирам никой. Спомням си като малък как въздишах по 8094 и най-вече по 8865. Тази кола съм я съзерцавал с часове в каталога.

Активен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
MOD: Lego Technic 42024 - Container Truck
« Отговор #7 -: 12, Октомври, 2014, 01:36:40 pm »
Публикувам и модифицираната версия. Основните промени са козметични.

Вратата я направих изцяло от Техник греди. Малкият панел в оригиналния сет изглеждаше странно.


Добавих номер - 42024, какъвто е и номера на сета. Решетката също е променена.


Вратата се отваря, запазил съм тази функция.


Леко издължих кабината и скарите, които са долу между предния и задните мостове.




Заздравих конструкцията отдолу.

Неактивен vasilam

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 565
  • Пол: Мъж
    • Васил Маджаров
  • Набор: 1976
Re: REVIEW: и MOD: Lego Technic 42024 - Container Truck
« Отговор #8 -: 12, Октомври, 2014, 03:59:31 pm »
Добре си го направил. Най-ме дразнеше кабината в този сет - изглеждаше ми като отсечена. Удължил си гредите между осите и си преместил врътките - супер! Решетката отпред е по-хубава от оригинала.

Неактивен Aresmut

  • Нов потребител
  • Публикации: 3
  • Пол: Мъж
    • Николай Шатов
  • Набор: 1986
Re: REVIEW: и MOD: Lego Technic 42024 - Container Truck
« Отговор #9 -: 12, Януари, 2016, 11:56:50 pm »
Здравейте, жената ми е взела за подарък този модел. Тъй като отдавна ги гледам, но от дете не съм сглобявал, видях в ютуб че може да се задвижва,да завива и да разтоварва контейнера чрез дистанционно. Може ли някой да сподели, какви части ще са необходими, допълнително за всичките му функции - достанционни моторчета и т.н.? Благодаря.

Активен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: REVIEW: и MOD: Lego Technic 42024 - Container Truck
« Отговор #10 -: 13, Януари, 2016, 07:38:27 am »
Здравейте, жената ми е взела за подарък този модел. Тъй като отдавна ги гледам, но от дете не съм сглобявал, видях в ютуб че може да се задвижва,да завива и да разтоварва контейнера чрез дистанционно. Може ли някой да сподели, какви части ще са необходими, допълнително за всичките му функции - достанционни моторчета и т.н.? Благодаря.

Ще ти трябват малко части, много мотори (4 бр. за 4-те му функции - завиване, задвижване, сваляне на контейнера и подпората отзад), 2 приемника (за да контролираш 4-те мотора), една кутия за батерии и 1 или 2 дистанционни (и с 1 ще свършиш същата работа). За начало виж 42030 - от него можеш да набавиш моторите и много части на добра цена.
Ще ми е интересно да видя този сет моторизиран. :)

Неактивен Aresmut

  • Нов потребител
  • Публикации: 3
  • Пол: Мъж
    • Николай Шатов
  • Набор: 1986
Re: REVIEW: и MOD: Lego Technic 42024 - Container Truck
« Отговор #11 -: 14, Януари, 2016, 03:12:40 pm »
Ще ти трябват малко части, много мотори (4 бр. за 4-те му функции - завиване, задвижване, сваляне на контейнера и подпората отзад), 2 приемника (за да контролираш 4-те мотора), една кутия за батерии и 1 или 2 дистанционни (и с 1 ще свършиш същата работа). За начало виж 42030 - от него можеш да набавиш моторите и много части на добра цена.
Ще ми е интересно да видя този сет моторизиран. :)
Благодаря за отговора, ако ти е удобно и възможно, би ли ми ги дал по номера тези моторчета, видях че има М мотор Л мотор серво мотор, дистанционните са два варианта - едно основно по голямо и едно по-малко, те са ясни. кутията за батериите също е ясна. Мн съм бос по темата  :D. Не разбрах как да си ги набавя на по прилична цена, в ибей има разни сетове, но като не разбирам не ми се рискува да купя нещо, което няма да ми е нужно... Иначе бих се радвал да покажа завършения проект, ако ми помогнете да уцеля задвижващите елементи. Благодаря!

Активен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: REVIEW: и MOD: Lego Technic 42024 - Container Truck
« Отговор #12 -: 14, Януари, 2016, 03:27:06 pm »
Благодаря за отговора, ако ти е удобно и възможно, би ли ми ги дал по номера тези моторчета, видях че има М мотор Л мотор серво мотор, дистанционните са два варианта - едно основно по голямо и едно по-малко, те са ясни. кутията за батериите също е ясна. Мн съм бос по темата  :D. Не разбрах как да си ги набавя на по прилична цена, в ибей има разни сетове, но като не разбирам не ми се рискува да купя нещо, което няма да ми е нужно... Иначе бих се радвал да покажа завършения проект, ако ми помогнете да уцеля задвижващите елементи. Благодаря!

Може да разглежда инвентара на 42030 - ТУК. Има ги всичките номера в списъка. :)

Неактивен vasilam

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 565
  • Пол: Мъж
    • Васил Маджаров
  • Набор: 1976
Re: REVIEW: и MOD: Lego Technic 42024 - Container Truck
« Отговор #13 -: 14, Януари, 2016, 03:29:05 pm »
Ако искаш да го моторизираш цялото ще е малко трудно и ще трябва цялостна преработка. За завиването е ясно - серво мотора. За коша и подпорите мисля, че М-мотор е най-подходящ. За задвиждането L- или М- мотор, но май L-ката ще е най-удачно. Да ти кажа, че съществува и XL-мотор, но той е най-голям и в твоя случай няма да е необходим. Дитанционните, приемниците и кутията за батерии са ясни. За тези части номера не ти трябват, може да ги търсиш по наименование. В Бохоби-то в Младост би трябвало да има всичко необходимо, но там цените са по-дебели. По-евтин вариант е да се купят от Бриклинк, но там трябва да питаш Владо или някой друг който знае, как да си направиш поръчка и т.н. Да не те разочаровам, но като сума всичко това може и да мине цената на целия ти камион.

Активен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: REVIEW: и MOD: Lego Technic 42024 - Container Truck
« Отговор #14 -: 14, Януари, 2016, 03:38:21 pm »
но като сума всичко това може и да мине цената на целия ти камион.

А, това е 100%, въпросът е колко пъти цената...  ;)

БрикМания БГ - Лего обществото на България

Re: REVIEW: и MOD: Lego Technic 42024 - Container Truck
« Отговор #14 -: 14, Януари, 2016, 03:38:21 pm »