Автор Тема: Почистване на Лего части  (Прочетена 2418 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Почистване на Лего части
« -: 01, Март, 2010, 01:22:58 pm »
Една тема, в която може да споделим различни начини за почистване и поддръжка на частите и сетовете.

Свързани теми:

Каде си държите легото?
Избелване на пожълтели части.

Сетовете са красиви когато са изложени на видно място вкъщи, но колкото и чисто да поддържаме вкъщи, с времето се натрупват прах и по-упорити замърсявания по сетовете. Всеки си има негов начин за борба с прахта и поддръжката на частите в добро състояние. Споделете как ги почиствате. :)

Аз ще кажа нещата, който правя аз:

- имам йонизатор в стаята с Легото - не е голям помощник.
- използвам ситна медицинска марля, която закачам под острата приставка на прахосмукачката и минавам леко над сетовете... по всяко ъгълче... - доста бавна и пипкава работа, а прахосмукачката трябва да има регулация на мощността, за да не засмуква частите.
- периодично в леген под течаща вода и леко търкане с мека четка- доста загуба на време, а после трябва и време докато изсъхнат сетовете.

Периодичното разглобяване на сетовете, за почистване в пералня би амортизирало части (сглобяване, разглобяване), а от дългото въртене в пералнята, преполагам, че ще има и увредени части? Не съм пробвал тази гимнастика.  ;D

Друга интересна идея, която ми даде Виктор е - целият сет в миялната машина, на програма за изплакване (без загряване на водата, за да не се увредят частите).

Споделете как почиствате частите. :)
« Последна редакция: 08, Март, 2014, 07:11:52 pm от vladoniki »

Неактивен legoboss

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 277
  • Пол: Мъж
Re:Почистване на Лего части
« Отговор #1 -: 02, Март, 2010, 01:29:24 am »
Аз ги разглобявам и почиствам всяка част поотделно с мокри кърпички(желателно е да са бебешки),или ги слагам всички част от сета накуп в купа с топла вода 40*(така е обявено да се чистят от ЛЕГО) и после една по една ги вадя,минавам с мека гъба,изплаквам,подсушавам.....този метод не го препорачвам на никои-адски бавен е ???,но за сметка на това резултата е страхотен! ;)

А ако е само до събарянето на прахта от тях използвам мека четка за рисуване от естествен косъм(по голяма),върши добра работа работа :)

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re:Почистване на Лего части
« Отговор #2 -: 16, Март, 2010, 08:32:19 pm »
Направих опит с една торба части в миялната машина. Резултат - положителен. :) Частите бяха доста мръсни.
Сложих ги в домакинско сито за брашно, пуснах миялната на програма "изплакване", без подгряване (само студена вода) и частите излезнаха в страхотно състояние. :)

Неактивен legoboss

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 277
  • Пол: Мъж
Re:Почистване на Лего части
« Отговор #3 -: 17, Март, 2010, 02:22:30 am »
Бяха ли силно замърсени или само прашни?

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re:Почистване на Лего части
« Отговор #4 -: 17, Март, 2010, 07:39:34 am »
Бяха много мръсни, прах нямаше. Това са бейсик части, с които съм си играл като малък. От поне 15 години стоят не пипвани в кашон. Особенно на белите и жълтите им личеше най-много, но са и пожълтяли - жълтото в миялната няма как да се махне, но поне стават чисти. :)
За не много мръсни части вариантът с миялната е добър. Честно казано по-мръсни части от тези не бях виждал...  ;D

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re:Почистване на Лего части
« Отговор #5 -: 28, Март, 2010, 04:55:56 pm »
За пожълтели бели части - ТУК има цяр. :)

А как изплакна частите от праха за пране? Не остава ли по частите?
« Последна редакция: 25, Октомври, 2011, 02:10:24 pm от vladoniki »

Неактивен legoboss

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 277
  • Пол: Мъж
Re:Почистване на Лего части
« Отговор #6 -: 28, Март, 2010, 05:47:54 pm »
Аз след като ги измия всяка част я подсушавам поотделно,иначе остават петна от водата(като матирани стоят) :)

БрикМания БГ - Лего обществото на България

Re:Почистване на Лего части
« Отговор #6 -: 28, Март, 2010, 05:47:54 pm »