Автор Тема: Съобщение  (Прочетена 18306 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vvass

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 406
  • Пол: Мъж
    • Васко Василев
    • Ice Bricks
  • Набор: 1968
Съобщение
« -: 20, Ноември, 2015, 09:46:59 am »
Здравейте на всички,

Наско ме помоли да Ви кажа, че няма да прави общи поръчки, защото няма достъп до форума.

Това е.
"Always two there are, no more, no less. A master and an apprentice" Yoda about the Sith.

https://store.bricklink.com/vaskatavass#/terms
https://brickset.com/sets/ownedby-vaskatavass

Неактивен bbeettaa00

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 307
    • Наско Стоянов
  • Набор: 1981
Re: Съобщение
« Отговор #1 -: 20, Ноември, 2015, 11:05:12 am »
Здравейте!
Все още има поръчки, които не са получени от поръчалите ги, все още е необходимо време за рекламация, ако липсват части на някой от нас..., не може просто така да се отнеме достъпа от форума..., а и защо, не е ли свободна зона :)
От друга страна когато някой отвори поръчка, за мен е добра възможността, която получавам да участвам, след като се запозная с условията, ако ме устройват участвам, ако ли не търся друг вариант... Ако някой иска да прави общи поръчки, нека изборът да бъде на потребителя, а не на обстоятелството, че само един поръчва, т. е. ако някой може да поръчва така, че да излиза по евтино от поръчките на другия, то самите участници ще се насочат естествено към него, мисля, че не е необходимо това да става по начина по който се случва...
В крайна сметка ще пострадат участниците във форума, които никога не сме поръчвали и не сме се занимавали с поръчки в чужбина, а ще "спечелят" търговците в Бг, които продават на цените, които са :o
Съгласен съм, че при подробностите, които даваше Владо при неговите поръчки, се вижда кое колко и как, и това е много добро, но ако за това е необходимо време и способности, за да се прави от Наско, а той не протежава и двете, какво правим? За мен вариантът да не се правят поръчки, не е добър... (все пак до сега почти само той се занимаваше с това, за което благодаря и не само на него, но и на всички други).



Неактивен opellego

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 1089
  • Пол: Мъж
  • Стефан
Re: Съобщение
« Отговор #2 -: 20, Ноември, 2015, 11:24:01 am »
Не знам дали ме пита някой, но да кажа и аз какво мисля.
Според мен и двамата имат право. Всеки си има виждане над нещата. Може Наско да не е перфектен ( и аз съм имал много въпросителни относно поръчките и минимални разяснения) , но крайния резултат почти винаги е бил положителен.

От друга страна Владо е ''шефа'' на форума и предполагам е редно той да има решителната дума.
Другото което си мисля е: сега следват доста спорове и дискусии и това ще бъде края на форума. Или по-точно на Владо ще му дойде до гуша ( дано да бъркам ) да се занимава.

Колкото се отнася до неполучените поръчки - Наско има телефон и едва ли нещо ще се ''изгуби'' (рано или късно поръчалите ще си получат нещата )

Поздрави
« Последна редакция: 20, Ноември, 2015, 11:30:16 am от opellego »

Неактивен mnachevg

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 366
  • Пол: Мъж
Re: Съобщение
« Отговор #3 -: 20, Ноември, 2015, 11:31:11 am »
От създалата де ситуация никой не печели  :'(
Има само губещи...  :'(

Неактивен materhorn

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 167
  • Пол: Мъж
    • Стойко Димов
  • Набор: 1976
Re: Съобщение
« Отговор #4 -: 20, Ноември, 2015, 12:46:00 pm »
Здравейте всички.
Може би съм тъп ама честно Ви казвам, аз не разбрах от каква муха стана този слон.
Повишаването на качеството на една услуга или продукт се получава с конкуренция, а не със забрани.
Когато не ми хареса усмивката на продавачката в магазина - ходя в друг магазин (защото продукта е с едно и също качество).
Когато жена ми не ми избере хубава бира - ходя сам да си купя.

Аз също мога да изразя мнение какво да се подобри в поръчките и какво не ми харесва, но ще се задоволя само с едно - БЛАГОДАРЯ. Благодаря на всички ГК при, които съм участвал.

Не забравяйте, че повечето потребители правим тези поръчки за децата си.

И накрая моля Ви само за едно - НЕ МИ ОТНЕМАЙТЕ ПРАВОТО ДА ВЗИМАМ САМ РЕШЕНИЯТА СИ. (средната възраст на участниците във форума е доста висока и смятам, че на такава възраст всеки може да реши какво не му харесва и дали да си го позволи.)

Желая на всички здраве и весели празници, че както е тръгнало до Коледа никой няма да отваря сайта.
 :-X

Неактивен jistilianov

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 74
  • Пол: Мъж
    • Йордан Истилянов
Re: Съобщение
« Отговор #5 -: 20, Ноември, 2015, 01:03:06 pm »
С риск да ме блокират! Що пък риск....
Пишките си ги мерихме в казармата! А, това беше в далечната 1992-1994 г.....



Неактивен Craigy

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 187
  • Пол: Мъж
    • Стоян Витеков
  • Набор: 1979
Re: Съобщение
« Отговор #6 -: 20, Ноември, 2015, 01:20:43 pm »
След известно отсъствие успях да се добера до любимото хоби,
но гледам, че има някакви драми. Аз лично като редовен участник
в общите поръчки преди,  нямам нищо против лека надценка
за правещия поръчката(пести ми време), но и админа на форума
решава какво да се случва във форума(консултирайки се с
потребителите предполагам). Трябва да се намери начин
за сближаване на позициите. Така никой не печели.

Неактивен 3dwarman

  • Младши маниак
  • *
  • Публикации: 21
  • Пол: Мъж
    • Камен Бинев
    • 3dwarman's Lego Den
  • Набор: 1988
Re: Съобщение
« Отговор #7 -: 20, Ноември, 2015, 01:51:40 pm »
Аз съм участвал в ограничен брой общи поръчки, но винаги съм бил доволен от Наско.
Неговите условия са изгодни за мен и аз бих искал да участвам в още общи поръчки организирани от него.
Мисля че караниците и разправиите са безпредметни и всеки трябва да има свободата да реши къде иска да участва и къде не.

Апелирам за разрешаването на този спор по културен и изгоден за всички фенове на Лего начин.

Неактивен DMitar

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 676
  • Пол: Мъж
    • Димитър Иванов
  • Набор: 1980
Re: Съобщение
« Отговор #8 -: 20, Ноември, 2015, 02:01:07 pm »
Искам да изразя мнение относно правилото, което е нарушил Наско (DeMonica), за да бъде ban-нат

До колкото видях, това правило е от този линк:
http://www.brickmania-bg.com/index.php?topic=3210.0

Цитирам конкретно частта, която е нарушена:
"- Валутен курс - курсът трябва да бъде реалният, на които се търгува валутата към текущия момент на поръчката, но не и по-висок. Обикновено банките взимат такса превалутиране, когато ГК плаща от левова сметка в друга валута. Обикновено тази такса е под 1% и може да бъде включена в курса.
- ГК НЯМА право да начислява допълнителни такси! Целта на общите поръчки е взаимопомощ, а не печалба."

Лично аз признавам, че не знам кога точно е добавено това правило, явно съм го пропуснал. Виждам, че темата е от дата 31, Октомври, 2015, 10:57:26 pm.

Също така, ще кажа, че не знам дали Наско е видял тази тема, дали е бил предупреждаван, дали са имали някаква комуникация с Владо или с някой друг администратор на Брикмания по тази тема.

Коментирах темата с Наско преди време, когато имаше обща поръчка от FantasyLand (http://www.brickmania-bg.com/index.php?topic=3157.0). Тогава за първи път видях, че слага курс 2.1 лв за 1 евро и се отказах от моя бач и си направих сам поръчката. Питах го, защо го прави и след като ми каза, че има допълнителни разходи, това отнема доста време и усилия, общо взето се съгласих, но му препоръчах му следното:

- да напише една отделна тема за това, че общите поръчки костват някои допълнителни разходи (да опише какви са) и в някои случаи доста допълнителни усилия и време (примерно когато частите не са сортирани или има много на брой купувачи и малки бачове).
- да предложи за това да се начислява малка комисионна, а не да пише, че това е курса на еврото.
- да го махне това 2.1лв за 1 евро от други места, където го е вмъкмал като тема, вече при организирана поръчка, за да може да е на отделно ясно място сложено и обсъдено от всички заинтересовани
- казах му, че принципно моето мнение е, че това е правилния подход да се обсъди темата
- казах му, че аз смятам също, че е прекалено тежко да правиш много общи поръчки без никакъв плюс за ГК и за това ако постъпи така, аз ще защития тази позиция с това да се начислява някаква комисионна. Не сме обсъждали каква да е тази комисионна или нещо друго, казах му той да си прецени и да предложи;

Допълнително, аз ще кажа, че когато съм правил общи поръчки се е случвало не рядко при някоя обща поръчка, продавача в Бриклинк да ми направи отстъпка от определени части или инструкции или кутии, особено, когато поръчката е била голяма или когато просто цената на съответният артикул е била голяма. Разбира се, много често без да правя обща поръчка с просто запитване към Бриклинк магазина - "Става ли да ми продадеш този сет за тези пари и тези Лего кутии за тези пари" е завършвало с положителен отговор  ;). И така, в този ред на мисли, аз винаги съм чувствал, че спестяването от транспорт и от тези тънки неща по-горе са били достатъчна награда за мен  8), когато съм правил общите поръчки. Така да се каже, намирал съм някакви дребни начини, да спестя някой лев.

В случая, това лично аз не го определям като печалба. Ако комисионната е малка и разумна и обсъждането е коректно, ако повечето потребители са съгласни, също смятам, че това не би трябвало да се третира като печалба.

Разбира се, че ако Наско е бил предупреждаван от Владо или някой друг да не го прави, а той сега поства обща поръчка с това правило, все едно той самостоятелно го е решил не е добре.


Димитър Иванов, София
Фен на Лего Стар Уорс!
http://brickset.com/search/?ownedBy=DMitar

Yoda: Stopped they must be; on this all depends. Only a fully trained Jedi Knight, with the Force as his ally, will conquer Vader and his Emperor.

Неактивен mamun

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 963
  • Пол: Мъж
    • Васил Шулев
  • Набор: 1976
Re: Съобщение
« Отговор #9 -: 20, Ноември, 2015, 02:23:04 pm »
Ех три дена ме няма в Бг-то и какво станало. Сега видях поръчките, които е отворил Наско и там курса си е нормалния.
Интересно ми е какво се е случило ?

Неактивен kukers

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 94
  • Пол: Мъж
    • Дани Георгиев
Re: Съобщение
« Отговор #10 -: 20, Ноември, 2015, 02:28:09 pm »
Привет. Отскоро съм във форума, но ще си позволя да изкажа мнение.

Това което ме накара да се регистрирам във форума беше възможността да участвам в групова поръчка за части. Така се започна всичко - след дълга пауза отново се захласнах по Лего манията. Дали е виновен този форум – не знам.

На първо място изказвам уважение на Владо, че е създал и поддържа този форум жив. Респект на всички ГК, които отделиха от личното си време за поръчките МИ. Респект и на всички съфорумци, които отделиха от личното си време за глупавите МИ въпроси. Ще излъжа ако кажа, че не слагам на първо място собствения си интерес. Интереса е движеща сила. Предполагам, че да си ГК носи допълнителни бонуси в повечето случаи. Но какво от това ако всички са доволни?

Много ме радва, че форумът е жив и се разраства.
Заинтересован съм да мога да участвам отново в общите поръчки.
Не загърбвайте постигнатото дотук, защото е много.

Неактивен materhorn

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 167
  • Пол: Мъж
    • Стойко Димов
  • Набор: 1976
Re: Съобщение
« Отговор #11 -: 20, Ноември, 2015, 02:41:38 pm »
Всеки ГК заслужава сума за труда си; за кореспонденцията с продавача; за отговорността пред КК.
Всеки КК решава дали да си позволи определената сума.
Някой отишъл ли е в Хиполенд да ги пита защо сет за 100 евро в Бриклинк се продава от тях на супер промоция с 40% отстъпка само за 120 евро?

Друг пример: ГК притежава част "Х" с качество 5 (от 1 до 6). В обща поръчка пристига същата част "Х" с качество 6 на някой КК (шматка като мен например  :-[). Айде сега въпрос - Кой няма да пипне в кацата с мед? Не! Ние в България нямаме балканския синдром и сме честни до девственост.

Имам чувството, че в спора се сложи цена не на труда на ГК а на качествата му.
Монопола се бори с конкуренция.
Ако има проблем с който и да е ГК оставете друг ГК да го пребори с качества.
Често жена ми слага етикет на поведението ми, когато псувам некадърните шофьори по улиците, че с такива реплики не съм по-високо от тях и така няма да ги променя.

Дано няма обидени от тези ми думи. Говоря принципно. Ако за някое име трябва да се даде някакво определение имам достатъчно самочувствие и доблест да му го кажа лично в очите.
 :(

Неактивен materhorn

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 167
  • Пол: Мъж
    • Стойко Димов
  • Набор: 1976
Re: Съобщение
« Отговор #12 -: 20, Ноември, 2015, 02:49:09 pm »
Аз съм съгласен да има такса и за поддръжката на сайта и за поддържащите го.
Човека никога няма да постигне социализация като пчелен кошер например.
Ако няма данъци в държавата и една тротоарна плочка няма да сложим пред съседа.
 ???

Неактивен Stormfury

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 606
  • Пол: Мъж
    • Деан Драганов
  • Набор: 1986
Re: Съобщение
« Отговор #13 -: 20, Ноември, 2015, 02:59:56 pm »
Както казах и в една друга тема, ако на някой не му харесва как се водят поръчките, няма да участва просто :) Като не ти харесат пържолите в единият магазин, не си купуваш, или отиваш в другия :)
В последните 4 поръчки имах около 900 части, които трябваше да ги проверя и сортирам, отнеме ми цял следобед. Интересно ми е как се сортират 13000 части (последната поръчка). Наско в последните си поръчки е написал, че си начислява 7.5%, и ако някой не го устройва не участва :)

Както се изказаха по-горе колегите, след цялата тази разправия, най-големите губещи са всички останали съфорумци :)

Надявам се да намерите общ език, и да се разберете, ако ли не здраве да е :)

Неактивен Alkoholiker

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 293
  • Пол: Мъж
    • Стефан Стефанов
  • Набор: 1985
Re: Съобщение
« Отговор #14 -: 20, Ноември, 2015, 03:22:08 pm »
Реших и аз да се включа в дискусията и да ви обясня защо не участвам в общи поръчки.

От много време не бях участвал в общи поръчки правени от Наско, но лятото се включих в две и бях неприятно изненадан като видях, че курса е 2,1 лв. за евро (като дори не беше обяснено и защо) и това беше споменато чак след като излязоха сметките кой колко трябва да му преведе. Коментирах го това в темата (тук има още от дискусията), но той каза, че по толкова взима. Тогава и Владо се включи и каза, че не разбира защо курса е 2,1. Бях се хванал вече на хорото и преведох, колкото беше сметнал Наско, но останах доста недоволен от сумата, която платих, защото и с индивидуална поръчка щеше да ми излезе същото. Затова от тогава предимно сам си правя поръчки :)

Иначе след тези две общи поръчки просто започнах да игнорирам и да не се включвам във всички поръчки пуснати от Наско и съм изпуснал кога е станал проблема, но не мисля, че да се плаща по 2,1 лв за евро е ок. Това са 14 стотинки повече на евро. Което ще рече, че ако сметката ти е 100 евро, това са 14 лева допълнително за обработка или каквито и да е други такси. Съгласен съм надценката да е стотинка-две, но 14 е много.

И като допълнение ще кажа, че Владо и Гого са правили общи поръчки и там цената си е нормална, а и те вършат същата работа като Наско. Не разбирам, защо те не взимат допълнително пари, а Наско- взима.
« Последна редакция: 20, Ноември, 2015, 03:25:03 pm от Alkoholiker »

БрикМания БГ - Лего обществото на България

Re: Съобщение
« Отговор #14 -: 20, Ноември, 2015, 03:22:08 pm »