Автор Тема: Инициативата "Заедно в час" и Лего  (Прочетена 4468 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mamun

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 963
  • Пол: Мъж
    • Васил Шулев
  • Набор: 1976
Инициативата "Заедно в час" и Лего
« -: 16, Март, 2015, 10:16:08 am »
Привет имам познат (лего фен), който подпомага инициативата "Заедно в час".
На срещи с учители в малки училища е станало дума колко полезно би било
ако в учебния процес се използва Лего за презентиране на материала.
Поствам малка презентация и се надявам, че дружно ще можем да помогнем.

P.S. Моя познат се регна във форума и е готов да отговаря на всички въпроси !

Поздрави !
« Последна редакция: 16, Март, 2015, 10:18:03 am от mamun »

Неактивен IRadev

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 914
  • Пол: Мъж
    • Ивайло Радев
  • Набор: 86
Re: Инициативата "Заедно в час" и Лего
« Отговор #1 -: 16, Март, 2015, 11:27:41 am »
Доколкото разбирам става въпрос да се набавят части, нещо, в което ние сме специалисти. Повечето идеи са свързани с намирането на обикновени части, предимно тухлички, без значение на цветовете. Може да направим една процедура, подобна на Коледната, и да огделим по-някой лев за поръчка на части.
Имаше и идеи за представяне на уроци по история с помоща на фигурки. В мрежата има доста исторически МОС-ове и идеи лесно се намират. Проблемът е, че това означава намиране на фигурки, аксесоари към тях, коне, битови елементи, части с определени цветове и т.н. Предполагам тук би било по-лесно първо да се осмисли всяка отделна тема и след това да се търсят конкретни части.
Фен на всякакви Lego замъци и Star Wars Clone Wars
Колекция - Brickset
Снимки Flickr
SPACESHIP!!!

Неактивен adyankov

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 73
  • Пол: Мъж
    • Апостол Дянков
  • Набор: 1983
Re: Инициативата "Заедно в час" и Лего
« Отговор #2 -: 16, Март, 2015, 12:01:51 pm »
Здравейте, аз съм човекът, който mamun спомена, Апостол се казвам (Апо)

На първо място има огромен интерес за стари части и сетове, но идеите на учителите от различни училища (досега 6) се простират и отвъд това. Досега са отговорили 6 учителя от 4 града (вижте атач-натия файл от mamun), всеки със своята конкретна идея.

Най-общо казано идеите могат да се сведат до 4 вида:

1. Базови лего части и сетове за стаите на възпитателите (това са хората, които се занимават с децата от 1 до 4 клас след училищните занятия, държат ги мотивирани да ходят на училище и допълнително развиват техните знания и умения). За тази цел всякакви City или historic лего сетове и части биха помогнали, както и минифигурки, които децата да сглобяват на малки групи от по 2-3. Има и запитване за същите базови сетове за малко по-големи деца (вкл. деца със специални нужди), които да сглобяват сетове, с които да илюлстрират истории за публични презентации
2. Обучения по сглобяване на LEGO - всъщност тук не става въпрос само за части, а учителите молят хора, които са LEGO фенове и могат да покажат на децата готини проекти, да дойдат да направят едно или няколко обучения и презентации пред децата. Това би била интересна инициатива за повече хора от форума, а аз ще се радвам да участвам се запозная с някои от вас покрай нея.
3. Лего за исторически въстановки - искат го учители от Божурище и Пирдоп, като става въпрос за минифигурки (дори разгледаха сайта и изпратиха списък) и евентуално за идеи за готини исторически сгради от България, които децата да сглобят или да бъдат изложени в училище. Ако някой от форума има готови такива - знам че vladoniki беше направил Мавзолея веднъж, сигурно става да ги покажете лично без да ги дарявате. Също, ако обучим учителите и децата да ползват LDD може да си оставим те сами да измислят моделите и после да им търсим частите.
4. Лего за показване на математически и физични/химични концепции - важи същото като за историята горе.

Групата от 5-6 учителя от Заедно са супер готини хора. Гарантирам, че хората са изключително отговорни (в случай, че решим да им отпускаме някои ценни части и сетове назаем) и супер енергични. Много се гордеят с учениците си, получих снимки на класовете от почти всички (виж файла). Аз им пратих различни линкове за Lego Education и ги изчетоха веднага и се заровиха и наистина търсят най-подходящия начин да помогнат на децата, повечето от които вероятно не са виждали оригинално LEGO през живота си.

Това е, ще съм на линия в този thread за срещи организиране, фасилитиране, носене на части, запознаване с учителите. Мога и да откарвам доброволци и части до училищата в София област.

 :)

Неактивен adyankov

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 73
  • Пол: Мъж
    • Апостол Дянков
  • Набор: 1983
Re: Инициативата "Заедно в час" и Лего
« Отговор #3 -: 17, Април, 2015, 12:29:41 am »
Малко ъпдейт за каузата.

Подех нещата от идеите на двете учителки - Петя и Ралица по история за историческите въстановки. С Петя от Пирдоп решихме да останем на ниво минифигурки, като след известно време тя ще предложи на учениците си нещо като конкурс за есета и презентации за известни исторически личности, и спечелилите ще получат лего минифигурка на съответната личност - още не е определила историческия период или други ограничения за личностите, така че когато подеме тази активност с учениците ще се уточним от какъв тип фигурки има нужда.

По-интересно е в училището в Божурище, където децата са изключително въодушевени от идеята да си направят собствен модел на Царевец от лего. За целта ще им оставя един от двата хартиени модела, които се продават в книжарниците да го използват за мярка, както и първоначални части - малко или повече старият ми 6080 в разглобен вид, за да почват да строят. Много ми се ще да ги зарибя с LDD и да могат да моделират Царевец на него, но аз самият свалих програмата съвсем наскоро и още не съм я използвал да строя, само да гледам готови модели, така че мога да им покажа само елементарните функции.

Във всеки случай, ако някой желае да се включи в проекта със замъка - или със сиви и червени части, или с експертиза по LDD и готовност да помогне на учениците, сте повече от welcome  :)

Неактивен MorphyD

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 256
  • Пол: Мъж
    • Васил Асенов
  • Набор: 1983
Re: Инициативата "Заедно в час" и Лего
« Отговор #4 -: 17, Април, 2015, 10:57:27 am »
Понеже през март съм пропуснал тази тема във форума - има ли някакво развитие? Може ли малко по-подробна информация нещо случило ли се е за последния месец?

Неактивен adyankov

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 73
  • Пол: Мъж
    • Апостол Дянков
  • Набор: 1983
Re: Инициативата "Заедно в час" и Лего
« Отговор #5 -: 20, Април, 2015, 11:34:37 pm »
Засега нищо реално не се е случило, освен проявеният интерес от учителите. За съжаление скъпите образователни сетове (за занималните) са доста извън възможностите ми, въпреки, че говорих със собственика на Бо-Хоби, който обеща да ме свърже с хора, които са ги купули и биха ми показали софтуера и т.нар. планове за уроци, от което бих могъл да си съставя план какви части са необходими за какви уроци в кой клас.

Иначе чакам отговор от учителката Ралица от Божурище да потвърди, че иска да и занеса сиви части за замък. За съжаление съм ужасно зает до първи май в работата и сигурно няма да мога да се организирам да им направя посещение дотогава, но евентаулно следващата седмица ако имам отговор от тях ще замина да им занеса части и да разбера какво са намислили. Ако има още доброволци, особено пък запознати с LDD би било супер!

Неактивен adyankov

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 73
  • Пол: Мъж
    • Апостол Дянков
  • Набор: 1983
Re: Инициативата "Заедно в час" и Лего
« Отговор #6 -: 04, Май, 2015, 11:27:15 pm »
Още един ъпдейт. Чух се пак с учителите и за съжаление вече е започнала изпитно/празничната им маратонска програма, в която ще е трудно да вместят активности, затова направо се разбрахме да направим нещо по-сериозно и планирано наесен.

Конкретно за училището в Божурище искат да провеждат регулярен "лего кръжок", което след известно време мислене, реших че е по-малко страшно отколкото изглежда и се уговорих с учителката да планирам няколко занимания за същия. Таргет групата е деца 4-5 клас, сиреч които би трябвало да са най-зарибените.

Представям си кръжока като едночасово занимание за сглабяне на един (сравнително) сложен модел по предварителна схема, в която всички деца участват, плюс кратко филмче от интернет относно тематиката на нещото, което се сглобява.

Пример (първия урок, който измислих)

1. Кратко филмче за големите минни камиони -
2. Сглобяване на 42035

Ще си поиграя специално да планирам как може да се случи сглобяването на модела, така че да участват повече деца и да им е интересно да работят заедно. Имам идеи и доста ресурси в интернет.

Като цяло идеята за кръжока повдига, нови възможности за участие от допълнителни хора като например:

1. Сглобяване на преотстъпен назаем и разглобен модел - т.к. идеята на заниманието е сглобяване, не е важно частите да се подарят, може само да се дадат назаем.
2. Гост-занимания, от други форумци, показващи занимание по специфична тема или със собствен модел.

Това е. Ще поддържам темата и се надявам, някой да се запали да участва в нещо подобно, междувременно ако от другите учители, с които поддържам контакт дойде друга идея ще пиша.



Неактивен adyankov

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 73
  • Пол: Мъж
    • Апостол Дянков
  • Набор: 1983
Re: Инициативата "Заедно в час" и Лего
« Отговор #7 -: 31, Юли, 2015, 12:28:32 am »
Още малко ъпдейт.

Първият "кръжок"с учителите от Заедно в час ще започне в Мирково (община намираща се близо до Пирдоп) от септември, а след това и в Божурище и в София. Предвиждам групово сглобяване на 1 модел заедно с кратка презентация и дискусия и занимания може би веднъж на всеки две седмици в четвъртък следобед. Вероятно ще правим и някои неща на Lego Digital Designer.

Засега нямам голяма нужда от части, по-скоро ако има ентусиасти с идеи модели или желание самите те да участват пишете ми тук.

Неактивен adyankov

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 73
  • Пол: Мъж
    • Апостол Дянков
  • Набор: 1983
Re: Инициативата "Заедно в час" и Лего
« Отговор #8 -: 28, Ноември, 2015, 12:42:19 am »
E, с огромно закъснение днес все пак стартирахме първия училищен "LEGO клуб". От септември обсъждахме окончателния формат заедно с трима млади учители от "Заедно в час" и накрая избрахме за "пилот" 74 СОУ в София, което се намира близо до станция Бели Дунав в жк Надежда (недалеч от тайната квартира на Vladoniki :).

Стела (учителката) създаде "конкурсен" процес, който избра 10 ученици от 4,5 и 6 клас (разбрах че кандидатите са били около 3 пъти повече!). За заниманието бе избрана компютърната зала, като на всички компютри прилежно бе инсталиран LDD. Самото занимание се провежда в последния час от "занималнята" (те следобеда, в който учениците са "арестувани" в училище след часовете преди родителите да се приберат от работа и да ги вземат). Естествено първото занимание отне почти два часа вместо предвидения един поради настояването на децата да довършат модела, но накрая всички бяха безкрайно щастливи и не спряха да ме питат, кога ще дойда пак и какви модели ще донеса.

Ето как протече заниманието:
1. 10 минути увод (те защо съм възрастен и още играя с Лего + Пауърпойнт презентация с някои известни от интернет Лего проекти (напр. Ню Йорк на Шон Кени), които шашнаха децата.
2. 10 минути демонстрация на модел. В този дъжд можах да занеса само моторизираната вятърна турбина, но тя също много ги впечатли, особено като им обясних за истинските.
3. 5 минути дискусия за "дългосрочен проект". Предложих им да си изберат тема измежду "история" "механика" и "архитектура" и "архитектура" спечели категорично. Явно много се бяха впечатлили от презентацията, защото поискаха да сглобяват реални сгради. Още по добре, че им носех разглобена именно Бранденбургската врата 21011.
4. Десетминутна демонстрация на LDD. Носех им свалени от ютуб филмчета и инструкции, но се оказа че изобщо не трябваше да ги ползвам, при това нямаше и много какво да обяснявам. Отне им горе-долу 5 минути да научат контролите и вече строяха парни автомобили, човеци и тн. Направихме им папка на училищния сървър да запазват творенията.
5. Свободно строене - разделиха се на половина и едните правеха Бранденбургската врата около маса (довършиха я за около 40 минути, по-бързо отколкото очаквах) а другите се занимаваха с дизайнера.

Пиша това подробно описание, защото мисля че цялото нещо се получи по-добре почти и от очакваното  8) и защото ще се радвам много ако  някой тук му хареса идеята да се включи и да стане нещо като "гост лектор" на тези занимания - в 74 СОУ или в някое от другите училища подкрепени от "Заедно в час" (вкл. извън София). Форматът, който разработихме реално отнема около 1-2 часа за заниманието и още малко за подготовката, а още по-хубавото е, че изобщо не е задължително да подарявате или заемате части - учениците изглеждат напълно доволни да строят с тях само по време на заниманието. Но най-хубавото е, че ще бъдете нещо като герой за децата, когато покажете собствените си модели или споделите с тях някой "трик" за строенето.

За съжаление аз наскоро си смених работата и новата ми е изключително натоварваща и свързана с много пътуване, така че просто няма как всяка седмица да организирам по едно занимание. Мисля, че ще е страхотно ако по някое време още някой се престраши да се включи дори да е само за 1 занимание, а защо не и да пробва със същия формат в някое друго училище. Аз ще ви информирам как се развиват нещата тук.

Ето и малко снимки от Туитър акаунта ми: https://twitter.com/ApostolDyankov/status/670332633457541129
« Последна редакция: 28, Ноември, 2015, 12:51:29 am от adyankov »

Неактивен adyankov

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 73
  • Пол: Мъж
    • Апостол Дянков
  • Набор: 1983
Re: Инициативата "Заедно в час" и Лего
« Отговор #9 -: 01, Януари, 2016, 09:57:51 pm »
Лего клуба в 74 СОУ ще го продължа и през 2016 г. и макар че малко ми беше самотно, че никой не ми отговаря на темата, очевидно поне някои хора я четат, тк миналата седмица получих 2лв отстъпка на обява за лего в OLX и комплимент за заниманията с децата!

Иначе имахме още едно занимание, децата сглобиха коледен влак от внимателно подбрани части, които им занесох, както и коледен базар с различни печива (основно кроасани и наденички, от които по някаква причина имам много). Реших да не правя снимки но много се забавлявахме.

За новата година ще помоля първо всяко от децата да напише кратът текст какви модели и свои идеи иска да сглобява  и после ще мисля какво да им нося.

Поканата за включване остава, наистина не е чак кой знае какво, но както вече написах, децата се кефят и няма какво да губите (особено легото, наясно са че им се заема само за часовете).

Поздрави и здрава и силна година!

Активен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: Инициативата "Заедно в час" и Лего
« Отговор #10 -: 01, Януари, 2016, 10:24:59 pm »
Чета с интерес, а съм сигурен, че не съм единствен. За включване - едва ли, трябва време. :)

Децата се кефят, няма съмнение. Есента правихме презентация и мини изложение в градината. Децата откачиха от кеф, когато видяха макар и малкото мокове и сетове, които показахме на живо и многото снимки и клипове на интерективната дъска. :)

БрикМания БГ - Лего обществото на България

Re: Инициативата "Заедно в час" и Лего
« Отговор #10 -: 01, Януари, 2016, 10:24:59 pm »