Автор Тема: E-bay  (Прочетена 13640 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен MONKI6

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 149
E-bay
« -: 25, Януари, 2010, 11:25:53 pm »
Интересува ме накой купувал ли е Лего от и-бей.По специялно ме интересуват мита,ДДС и други такива.Намират се големи колекций с редки части ,и ме интересува има ли далавера да се зема от там или не ? :)
Симеон Ангелов

Неактивен Nathrezim

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 362
Re:E-bay
« Отговор #1 -: 25, Януари, 2010, 11:31:43 pm »
Аз също се интересувам.

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re:E-bay
« Отговор #2 -: 26, Януари, 2010, 07:54:40 am »
Корифеи в пазаруването от http://www.ebay.com/ са victorcito и gogo29.

Когато пазарувате от http://www.ebay.com/ имайте предвид, че цената, за която купувате даден сет или части е без транспорт. Тоест върху тази цена ще се добави и цената за доставка до България.
Нека Виктор и Жоро споделят горе-долу колко излиза доставката. :)

Когато пратката идва от срана, която е в ЕС (Европейски Съюз), не се минава митница - нито плащате мито, нито ДДС, а пратката директно пристига в пощенския клон и си я получавате от там. Когата пратката идва от ЕС се нарича ВОП (Вътрешнообщностно придобиване) - не е внос. :)

Когато, обаче става въпрос за пратка идваща извън ЕС - пратката пристига в пощата на съответната по район митница (за София - Столична митница). Там трябва да си я освобождавате. Трябва да се види от дадената страна какви са изисквания - на каква най-много стойност трябва да е пратката, за да не се дължат мита и ддс. При внос от страни извън ЕС не ми се е случвало скоро - може да има промени, но до преди 3-4 години това беше процедурата. :)

Нека victorcito и gogo29 споделят техния опит. :)

Неактивен gogo29

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 813
  • Пол: Мъж
    • Георги Георгиев
Re:E-bay
« Отговор #3 -: 26, Януари, 2010, 09:33:32 am »
През ибей пазаруването става много лесно.
След като се регистрирате може да участвате в търгове. Там са показани задължителните стъпки при наддаването и което е много важно цената за доставка до България/тя е се добавя към цената за самият сет/. Плащането става  най лесно през PAYPAL. До момента всичко съм си взимал чрез разписка от пощата по клон като цените са били до 40евро и страни от Европа и Великобритания!!! До митница не ми се е налагало да ходя!!! За сега толкова от мен. Има ли нещо ново и различно ще пиша, а за въпроси ми пишете винаги. Ще помагам със каквото мога!!! ;D

Неактивен victorcito

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 215
Re:E-bay
« Отговор #4 -: 26, Януари, 2010, 10:27:37 am »
Да, гого е прав!

Лесно е. Накратко:

1. Трябва ти дебитна карта, Виза най-добре, която може да се извърваш международни разплащания (аз имам на ДСК)
2. Трябва ти акаунт в paypal.com - лесно се отваря
3. Трябва ти акаунт в ebay.com (който работи със същия потребител и парола и в ebay.co.uk ebay.de и прочее)
4. След това купуваш, като гледаш ВИНАГИ цената за транспорт (защото понякога е доста висока)
5. Съветвам покупка от Англия - там нямаме мита, няма разкарване до поща и цените на транспорт са по-ниски, плюс това  американците се вманиачават и като решат, че даден сет е МНОГО РЯДЪК цената му безсмислено скача 10 пъти ...
6. Все пак - ако купуваш от САЩ помоли да ти отбележат на пакета GIFT - за да избегнеш плащане на мита.

и като цяло внимавай, защото има нелоялни търговци и там. Най-често срещаната измама е, че ти пробутват инструкции за даден сет на "атрактивна цена", като те карат да си мислиш, че това е реален сет. Аз така се сдобих с инструкции за ... 20 долара :)

ВИнаги съм насреща да помогна за конкретен сет или казус! Пиши просто едно ЛС :)

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re:E-bay
« Отговор #5 -: 26, Януари, 2010, 10:37:26 am »
Това е много полезна инфрмация! :)
Измамници има навсякъде по света. Трябва да сме внимателни, до колкото е възможно и зависи от нас.

За плащания през paypal.com използвам успешно дебитна карта Виза на Райфайзен банк.

Чувал съм, че при Виза Електрон, издадена от някои банки има проблеми - не винаги системата приема картите.

Неактивен victorcito

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 215
Re:E-bay
« Отговор #6 -: 26, Януари, 2010, 11:25:15 am »
При пейпал е много сигурно, защото при всякакъв проблем си получаваш обратно парите!

Не трябва да се злоупотребява с това (защото може), тъй като ПЕйпал имат доста сериозно разузнаване и работят в FBI - и ако ви хванат да лъжете, могат да ви накарат да платите доста пари за лъжата. Така че недейте шмекерува с "неполучена пратка" или подобни неща.

Истината е, че англичаните и американците са особено точни в бизнеса и описват всичко до детайли. Много полезно е като си намерите някой малък търговец на Лего да го молите да ви комбинира пратките - така спестявате от транспорт. А също така искайте винаги отстъпка при комбинация - ще я получите :)

И последен съвет: не се запленявайте от "този сет е като нов". Опитът ми сочи, че почти винаги Лего комплектите от Запад са в отлично състояние. Като пишат, че състоянието е "добро" това може да означава, че просто има прах по сетовете. Хората Там са свестни, почтени и много добри. Затова, вероятно, успяват да имат хубави държави и МНОГО Лего :)


Неактивен victorcito

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 215
Re:E-bay
« Отговор #7 -: 26, Януари, 2010, 11:29:10 am »
Айде и още един съвет:

има една опция: Best offer

Много е полезна. Обикновено давам 10-15% по-ниска цена, като ИЗРИЧНО описвам цената, която бих платил за доставка и почти винаги хората приемат моите контраоферти :)

Това е добър начин да си купите сет!

Неактивен maniak666

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 159
Re:E-bay
« Отговор #8 -: 31, Януари, 2010, 02:55:27 pm »
А нестава ли да се направи отделна тема в форума и като се съберем повечко хора да направим обща поръчка от даден човек или магазин в ибей ? След това си делим цената за доставка до България, а при който са пристигнали се наема да ги разпрати по другите хора и естествено си слага примерно от всички по 3 лв за себе си или нещо такова.  ;D

Неактивен Plamen1466

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 289
  • Пол: Мъж
Re:E-bay
« Отговор #9 -: 31, Януари, 2010, 02:58:05 pm »
На мен идеята ми харесва. Може да правим общи поръчки от Бриклинк.
Пламен Диков

Неактивен maniak666

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 159
Re:E-bay
« Отговор #10 -: 31, Януари, 2010, 03:02:28 pm »
Да, и от там става. Този метод го използват в diecastcarsbg  ;)

Неактивен MONKI6

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 149
Re:E-bay
« Отговор #11 -: 31, Януари, 2010, 04:08:00 pm »
Хубава идея,ама не знам кой ще се наеме  с такава поръчка
Симеон Ангелов

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re:E-bay
« Отговор #12 -: 31, Януари, 2010, 05:15:31 pm »
Това е добра идея, споделял съм я за поръчки от Бриклинка, но така и 2-ра поръчка до сега не съм правил.
Обещал съм когато правя поръчка да пусна тема със съотвения магазин, за да може да разгледате и евентуално да поръчаме заедно. :)
Проблема с пращането не е проблем - работа за 10-15 минути, всеки може да ги отдели. :)

Неактивен Nathrezim

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 362
Re:E-bay
« Отговор #13 -: 31, Януари, 2010, 05:34:41 pm »
А тей, нали се държим заедно. Напълно съглесен, значи който поръчва пуска тема, така ли?
« Последна редакция: 31, Януари, 2010, 05:38:28 pm от Plamen1466 »

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re:E-bay
« Отговор #14 -: 31, Януари, 2010, 05:40:00 pm »
значи който поръчва пуска тема, така ли?
Това изглежда най-лесният вариант :)

БрикМания БГ - Лего обществото на България

Re:E-bay
« Отговор #14 -: 31, Януари, 2010, 05:40:00 pm »