Автор Тема: Лека консултация  (Прочетена 7673 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен cachist

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 112
  • Пол: Мъж
    • Цачо Цачев
  • Набор: 1989
Лека консултация
« -: 19, Ноември, 2012, 01:43:23 pm »
Здравейте,

искам да се консултирам с повече хора и за това пиша тази тема. Става въпрос за съхранение на лего... та имам едно известно количество лего и едно известно място в моята стая и искам да ги съчетая, като съответно си реша проблема с праха и подредбата. Перфектното решение е витрина с размери 120/210/70 - ширина, височина, дълбочина. Перфектно биха паснали лего-плочките, имам 5-6 рафта, за всички теми, които имам и искам да подредя, като от долу на витрината съм "отделил" 50 см за шкаф, където да си съхраня резервни части, кутии (по-малките, по-големите ще са от горе), както оригинални, така и такива за съхранение и други лего принадлежности (инструкции, каталози и т.н...) - решението на проблема е мисля много добро, изпълнението му обаче до момента КУЦА... и то много

Ходих до 6-7 магазина в Ст. Загора да питам дали може да се направи и колко ще излезе:
1) от 2 места не се обадиха
2) от 2 места ми отказаха - било невъзможно да се направи стъкло на 120 см - което е смешно, две плоскости от по 60 см са перфектни, да не говорим, че има и такива от по 80 см...
3) останалите които се обадиха обявиха цени непосилни за моя джоб...

При положение, че има витрини в нета (да, готови и определено по-малки от тази, която аз искам) започващи от около 200-300 лв, всеки който се обади започваше от 500-600 .. като последнята оферта беше за 1000+

Не стига, че дадох * ***, ** лв. за лего ами сега трябва да дам и * ***, ** лв. за да го съхранявам...

Моля, някой който се е сблъсквал с подобен проблем или има идея за цената на въпросното съоръжение да ми помогне и да ми каже какво мога да направя по въпроса...

Много благодаря!

Поздрави,
Цачо
'93 Lego

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: Лека консултация
« Отговор #1 -: 19, Ноември, 2012, 02:00:57 pm »
Помисли точно какви размери трябва да е, за да се съберат N на брой плочи (стандартните 32х32 са на 25,5 см). Ако правиш нещо по поръчка съобрази точно тези размери, тоест кратно на 25,5 см вътрешен, а не габаритен размер.
Ако витрината е широка 120 см, трябва да помислиш за достатъчно място пред нея, на което ще се отварят вратите й - 60 см, което си е доста място (стандартните размери са около 90 см). От друга страна стъклата ще тежат доста и ще е мнооого опасно, освен ако не са в дървена рамка. На дълбочина 70 см - нещата сложени във вътрешния край на витрината просто няма да се виждат - горният рафт ще ги скрива, освен, ако височината не е поне 60-70см, с което ще загубиш доста ценно място. Стандартната дълбочина е около 30-35 см, което е напълно достатъчно.
Честно казано, за 5-600 лв. не очаквай да се получи нещо кой знае какво, предвид размерите, които си задал.

70х120 см рафт ще увисне под тежестта на Легото, ако е ПДЧ. По-добре помисли за МДФ или закалено стъкло поне 8-ца.

Каквото и да избереш като решение за съхранение, съвсем скоро ще ти умалее и ще има нужда от следваща и следваща витрина...  ;)

Неактивен cachist

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 112
  • Пол: Мъж
    • Цачо Цачев
  • Набор: 1989
Re: Лека консултация
« Отговор #2 -: 19, Ноември, 2012, 02:35:42 pm »
Помисли точно какви размери трябва да е, за да се съберат N на брой плочи (стандартните 32х32 са на 25,5 см). Ако правиш нещо по поръчка съобрази точно тези размери, тоест кратно на 25,5 см вътрешен, а не габаритен размер.
Ако витрината е широка 120 см, трябва да помислиш за достатъчно място пред нея, на което ще се отварят вратите й - 60 см, което си е доста място (стандартните размери са около 90 см). От друга страна стъклата ще тежат доста и ще е мнооого опасно, освен ако не са в дървена рамка. На дълбочина 70 см - нещата сложени във вътрешния край на витрината просто няма да се виждат - горният рафт ще ги скрива, освен, ако височината не е поне 60-70см, с което ще загубиш доста ценно място. Стандартната дълбочина е около 30-35 см, което е напълно достатъчно.
Честно казано, за 5-600 лв. не очаквай да се получи нещо кой знае какво, предвид размерите, които си задал.

70х120 см рафт ще увисне под тежестта на Легото, ако е ПДЧ. По-добре помисли за МДФ или закалено стъкло поне 8-ца.

Каквото и да избереш като решение за съхранение, съвсем скоро ще ти умалее и ще има нужда от следваща и следваща витрина...  ;)

Всичко, което казваш съм го премесили - вътрешните размери са 1154 на 654 (ако не ме лъже паметта) - аз най-много на тях наблягам. Искам витрината да е със стъкло от ляво и от дясно, като има само дървен борд, където да се хванат "рафтовете", които също ги искам от стъкло. Сметнато е - едното стъкло е 6, а другото 8 мм. За основата пасват 4,5 на 2,5 плочи (32х32 го взимам за 1-ца мярка) и ми става перфектно. Искам плоскостите да са подвижни, понеже 2-та етажа за лего касъл и пирати отиват към 55-60 см, докато за сити около 35-40 см, а за минифигурки и т.н... и 15 стигат - т.е. искам да не са еднакви фабрични, понеже може да ми скимне нещо и да си ги разместя ...
'93 Lego

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: Лека консултация
« Отговор #3 -: 19, Ноември, 2012, 02:41:30 pm »
Сложи един чертеж да видим за какво става въпрос.
П.С. Рафт от стъкло 6 мм, дори и закалено с размер 120х70 см ще увисне,. Ако правилно съм разбрал, рафтовете ще се държат само централно на 2 противоположни страни?

Неактивен cachist

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 112
  • Пол: Мъж
    • Цачо Цачев
  • Набор: 1989
Re: Лека консултация
« Отговор #4 -: 19, Ноември, 2012, 02:46:33 pm »
Само гърба е пдч, като си мисля за стъкло 8 мм - когато имам време ще кача и чертеж - но за момента и ориентировъчна цена ме устройва, по-евтино решение - също ... или поне име и адрес на фирма - днес пътувам за София - ще мина и поне през 3-4 софийски офиса ... дано един излезе с нещо задоволяващо...

п.с. размерите са такива - понеже имам едно бюро с дълбочина 700 мм и искам витрината да е на същото ниво, да не се различават, освен това, аз на първия етаж искам да си разположа МОК-а, както на втория имам доста Пирати, а за 3-тия 7-8 основни плочи за Сити .. искам да си ги подредя просто .. освен това скоро сигурно ще замина за 6-7 месеца и не мога да оставя легото просто ей така и като се прибера да не го позная от прахта ...  >:(
'93 Lego

Неактивен Боби

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 653
  • Пол: Мъж
    • Борислав Николов
  • Набор: 1975
Re: Лека консултация
« Отговор #5 -: 19, Ноември, 2012, 04:40:05 pm »
120/70 - 8-мм ще тежи жестоко. Промени си размерите...трудно ще стане ;)

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: Лека консултация
« Отговор #6 -: 19, Ноември, 2012, 04:53:31 pm »
120/70 - 8-мм ще тежи жестоко. Промени си размерите...трудно ще стане ;)

Точно 16,8 кг.  ;)

Неактивен cachist

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 112
  • Пол: Мъж
    • Цачо Цачев
  • Набор: 1989
Re: Лека консултация
« Отговор #7 -: 19, Ноември, 2012, 10:59:17 pm »
Точно 16,8 кг.  ;)

Не разбрах... ??
'93 Lego

Неактивен DMitar

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 676
  • Пол: Мъж
    • Димитър Иванов
  • Набор: 1980
Re: Лека консултация
« Отговор #8 -: 20, Ноември, 2012, 01:39:00 pm »
Аз нещо не разбирам, дъното или витрината от пред ще е стъкло. Ако е дъното - защо е нужно да е стъкло, а не ПДЧ? Ако е витрината, защо е нужно толкова дебело?

Ще кажа моето решение - което е максимално евтино, максимално лесно за изработка, максимално се пести от обем, лесно е за поддръжка: взимаш ПДЧ плоскости от стандартните 1.8мм - колкото искаш дължина (при мен са 2.5 метра цяла плоскост), купуваш си ъгли и винтове всичко от 1 магазин като Практикер и ги слагаш направо към стената, стара снимка:


Как да се защити от прах - има няколко решения, които още не съм ги реализирал - може да се направи със стъкло като плъзгащи се витрини, може с плексиглас по различни начини - огънат, или на щипки които висят от стената (това е най-скъпото решение тъй като трябва плексигласа да е по-дебел, и щипките също са няколко по 15 лева броя на око).

Димитър Иванов, София
Фен на Лего Стар Уорс!
http://brickset.com/search/?ownedBy=DMitar

Yoda: Stopped they must be; on this all depends. Only a fully trained Jedi Knight, with the Force as his ally, will conquer Vader and his Emperor.

Неактивен cachist

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 112
  • Пол: Мъж
    • Цачо Цачев
  • Набор: 1989
Re: Лека консултация
« Отговор #9 -: 20, Ноември, 2012, 03:40:05 pm »
Дъното е пдч, не е стъкло - стъкло са стъклените плоскости по средата...

Толкова дебело - ако говорим за 70-те см - ами толкова е, защото имам бюро, което е 70 см и от там идва и витрината ... пък и ако е 70 см, след като махна необходимите мерки за прикрепващите неща, ми остава чисто място точно за 2,5 плочи (32х32 съм ползвал за 1-ица мярка)...

И аз мислех за подобно на твоето решение, но МОК-овете касъл, пайрътс и тоун, няма как да ги разположа на такива плоскости, освен ако не са супер големи ... и съответно подобно на теб си мислех за плъзгащи се стъкла и не знам си кво си ... сложно е ... и не знам кога и как ще го реализирам

Днес ходих и до ИКЕА (няма да повторя тази грешка), но поне откраднах една идея, ще видя дали мога да я реализирам, но по всичко личи, че 700-800 лв ще ми трябват МИНИМУМ !!!

Ще видим - това е за сега - не знам как правят витрини навсякъде в нета за по 200-300-400 лв ... а като се опре до нещо, което аз искам цената е поне х3 (да, в случая размерите са малко нестандартни, но кво толкова) ...

'93 Lego

Неактивен DMitar

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 676
  • Пол: Мъж
    • Димитър Иванов
  • Набор: 1980
Re: Лека консултация
« Отговор #10 -: 20, Ноември, 2012, 06:01:38 pm »
Тези ПДЧ плоскости на снимката са 2.5м * 30 см, но спокойно може да са колкото сантиметра широки искаш ти. Защо по средата да са стъклени не разбирам? Това, което е на свимката струва макс 100лв (горе+долу), ако трябва да го заградиш с огънат плексиглас да дадеш още 100..
Димитър Иванов, София
Фен на Лего Стар Уорс!
http://brickset.com/search/?ownedBy=DMitar

Yoda: Stopped they must be; on this all depends. Only a fully trained Jedi Knight, with the Force as his ally, will conquer Vader and his Emperor.

Неактивен cachist

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 112
  • Пол: Мъж
    • Цачо Цачев
  • Набор: 1989
Re: Лека консултация
« Отговор #11 -: 20, Ноември, 2012, 07:39:35 pm »
Търся си нещо такова
'93 Lego

Неактивен gogo29

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 813
  • Пол: Мъж
    • Георги Георгиев
Re: Лека консултация
« Отговор #12 -: 20, Ноември, 2012, 08:15:09 pm »
Това върши ли ти работа

Неактивен cachist

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 112
  • Пол: Мъж
    • Цачо Цачев
  • Набор: 1989
Re: Лека консултация
« Отговор #13 -: 20, Ноември, 2012, 09:24:40 pm »
Зависи изцяло от вътрешните размери (т.е. тези които мога да ползвам, след като приспаднем дебелината на страничните плоскости... писах одеве и на няколко човека и фирми, включително и на такива, дето правят офис оборудване...

Ще видим какво ще стане...
'93 Lego

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: Лека консултация
« Отговор #14 -: 20, Ноември, 2012, 09:56:54 pm »
По-горе имах предвид, че масата на едно стъкло с размер 120х70 см и дебелина 8 мм е 16,8 кг. Според мен на този размер със стъклени рафтове не е подходящо - конструкцията трябва да е доста яка за да издържи 3-4 подобни рафта. А и ПДЧ на този размер ще провисне без опора в средата.
Пиши на Васко (vvass), той се занимава с изработването на подобни глезотии и поне ще даде някоя идея.  ;)

БрикМания БГ - Лего обществото на България

Re: Лека консултация
« Отговор #14 -: 20, Ноември, 2012, 09:56:54 pm »