Автор Тема: Съобщение  (Прочетена 18184 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен neliaspa

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 89
  • Пол: Жена
    • Анелия Аспарухова
  • Набор: 1978
Re: Съобщение
« Отговор #75 -: 24, Ноември, 2015, 08:05:27 pm »
Сега погледнах редактираните условия, и трябва да кажа, че ми звучат/ изглеждат добре. Поздравления за идеите и прилагането им. Аз лично не мога да участвам с предложения, понеже съм само "консуматор"  :-[ и не съм наясно кое, как и кога би могло да се обърка, съответно да се корегира. Според мен всеки сериозен и достатъчно заинтересован от поръчката си ще ги приеме.
Остава да се пробва, ако разбира се, са готови всички поправки.
ПП. А за Кисеба имаше ли някой желаещ?
« Последна редакция: 26, Ноември, 2015, 06:24:13 pm от neliaspa »
София, жк. Хаджи Димитър

Неактивен MorphyD

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 256
  • Пол: Мъж
    • Васил Асенов
  • Набор: 1983
Re: Съобщение
« Отговор #76 -: 25, Ноември, 2015, 06:13:19 pm »
Ще има ли възможност поръчките да се правят от магазин по избор на КК или магазините ще се определят от ГК?

Неактивен DMitar

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 676
  • Пол: Мъж
    • Димитър Иванов
  • Набор: 1980
Re: Съобщение
« Отговор #77 -: 26, Ноември, 2015, 04:34:07 pm »
Васко, това е добър въпрос.

Според мен, е добре да има такава възможност, но магазина, който е избрал КК да отговаря на следните условия:

- самия КК да има повече части / сетове като количество / цена, а не за 5 части, които му трябват на КК да държи от там да се поръчват;
- магазина да има сравнително* добър рейтинг;
- магазина да има сравнително* голям избор (части, сетове, фигури, инструкции), за да може да има полза за повече хора;
- магазина да има сравнително* добри цени / цена на транспорт + допълнителни такси;
- магазина да има сравнително* добри правила - примерно правилата за лотове са доста гадни. Не, че не ги разбирам продавачите, влизам им в положението, но при условие, че конкуренцията е наложила, че голям процент от магазините нямат такива ограничаващи правила за лотове, показва, че няма нужда да се забиваме с това ограничаващо условие. Друго доста ограничаващо условие е минимална цена на поръчката. Това също е рядко, но в някои магазини има стойности от рода на 150, 200, 400, 500 Евро.

*сравнително добър / голям са относителни понятия разбира се. Не знам дали е добре да се регламентира нещо такова, защото така сложени тези правила звучат ок, но се отваря голям фронт за тълкуване.
Димитър Иванов, София
Фен на Лего Стар Уорс!
http://brickset.com/search/?ownedBy=DMitar

Yoda: Stopped they must be; on this all depends. Only a fully trained Jedi Knight, with the Force as his ally, will conquer Vader and his Emperor.

Неактивен mamun

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 963
  • Пол: Мъж
    • Васил Шулев
  • Набор: 1976
Re: Съобщение
« Отговор #78 -: 26, Ноември, 2015, 05:01:17 pm »
Ами малко пак правилата взеха да идват в повече. До сега имаше принцип който работеше добре. Всеки можеше да предложи магазин. какво от това че има 5 части. може да се рядки и там да са на изгодна цена. В поста с предложението всеки можеше да пише дали има интерес от този магазин. Ако доста хора имат интерес, то обща поръчка се отваряше.
Ако няма интерес (било то защото магазина е беден на части, има лош рейтинг, има скъпа доставка и т.н.) то поръчка не се отваря

Ако аз искам много части от някъде - по удобно ми е да си отворя поръчка и да не се занимавам с чакане на обща поръчка срокове, плащания. Освен това много хора разчитат на общи поръчки точно защото искат малко части, и не си заслужава само заради тях да поемаш единична доставка.
В противен случай рискуваме да идем в ситуацията поръчки да се отварят само в 5-6 големи и утвърдени магазина (сравнително регулярно) и толкоз
Пак казвам това е лично мое мнение
« Последна редакция: 26, Ноември, 2015, 05:05:31 pm от mamun »

Неактивен Stormfury

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 605
  • Пол: Мъж
    • Деан Драганов
  • Набор: 1986
Re: Съобщение
« Отговор #79 -: 26, Ноември, 2015, 05:29:54 pm »
Напълно съм съгласен с mamun :)

Неактивен DMitar

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 676
  • Пол: Мъж
    • Димитър Иванов
  • Набор: 1980
Re: Съобщение
« Отговор #80 -: 26, Ноември, 2015, 06:06:49 pm »

--
Ами малко пак правилата взеха да идват в повече. До сега имаше принцип който работеше добре. Всеки можеше да предложи магазин. какво от това че има 5 части. може да се рядки и там да са на изгодна цена. В поста с предложението всеки можеше да пише дали има интерес от този магазин. Ако доста хора имат интерес, то обща поръчка се отваряше.
Ако няма интерес (било то защото магазина е беден на части, има лош рейтинг, има скъпа доставка и т.н.) то поръчка не се отваря
--

Смятам, че това, което казваш е логично и разбираемо. Но точно за това е форум и обсъждаме, за да може всеки да изложи желания, коментари, тези и т.н. И така, потребителите ще видят как стоят нещата от другата страна, защото съвсем нормално е, че като не знаеш ще казваш и мислиш само това, което ти преценяваш от собствената си гледна точка. Моят опит показва следното:
 
- има не малко потребители / не в редки случаи, които искат точно няколко части / сетове и то, които съвсем не са редки. Лично към мен, когато правих общите поръчки имаше такива молби и не бяха 1 или 2. Едно е да са редки частите, друго е да не са, това е от голямо значение, което ти разбираш, но някои хора даже и не го знаят това.
- също така не съзнават другите условия, които описах в предния коментар като малко части в магазина, минимална сума за поръчка и т.н. И знаеш ли какво се почва!? Не знаеш, защото ти не правиш общи поръчки и съвсем нормално гледаш от позицията на КК. И аз в случая го разбирам и грам не се замислям да си кажа, абе лесно му е на mamun... Точно за това искам свободно обсъжадане, подробности, мислене, правила и т.н. Ще ти кажа какво се случва в описания по-горе от мен случай:

Тъй като съм достатъчно възпитан да не "одрязвам" хората, които ме молят за поръчки се почва едно обясняване, че магазина е с нисък рейтинг или има само оща 20-30 сета в него и не е размно за обща поръчка и т.н. и докато се обясня - дали по скайп, дали по телефон, дали по лични съобщения си минава 1 час! Аз лично не се чувствам добре с 2-3 думи да обясня и да отрежа 1 човек в комуникацията си, даже и да съм прав. А въпроси и то съвсем логични следват един след друг.

Затова трябват правила, обмислени, написани черно на бяло, за да дам аз 1 линк на човека и да си прочете ако е нов или не ги е видял/прочел. Колкото и да са подробни, не мисля, че ще затруднят, който и да е фен, който иска да бъде част от обществото или общите поръчки. Разбира се, трябва да са написани максимално кратко, ясно и разбрано, но да се реже от правилата и всичко това да отвива на ГК на главата - е това не мисля, че е правилно  ;).

--
Ако аз искам много части от някъде - по удобно ми е да си отворя поръчка и да не се занимавам с чакане на обща поръчка срокове, плащания.
--

Никой не те задължава да поръчваш части само в общи поръчки. Винаги, всеки може сам да си прави поръчки и това и съвсем нормално и логично.

--
В противен случай рискуваме да идем в ситуацията поръчки да се отварят само в 5-6 големи и утвърдени магазина (сравнително регулярно) и толкоз
--

Първо, в момента аз лично не усещам нищо да рискуваме, защото просто обсъждаме и мисля, че вървим напред. И второ, това с 5-6 големи и утвърдени няма да стане, аз съм сигурен и ще се поръчва регулярно, за да се задоволяват нуждите. В това както казах съм доста сигурен, в преден коментар даже използвах думата "обещавам".
Димитър Иванов, София
Фен на Лего Стар Уорс!
http://brickset.com/search/?ownedBy=DMitar

Yoda: Stopped they must be; on this all depends. Only a fully trained Jedi Knight, with the Force as his ally, will conquer Vader and his Emperor.

Неактивен DMitar

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 676
  • Пол: Мъж
    • Димитър Иванов
  • Набор: 1980
Re: Съобщение
« Отговор #81 -: 26, Ноември, 2015, 06:14:32 pm »
Също така никой не казва, че няма да продължи традицията някой да иска поръчка от определен магазин и да поства желанието си както до сега е била. И в зависимост от отговорите на потребителите да се решава има ли достатъчно интерес или не.

Просто към тази традиция да я наречем ще се добавят и разни правила, за да има повече яснота. Не виждам, нищо лошо в това  :)
Димитър Иванов, София
Фен на Лего Стар Уорс!
http://brickset.com/search/?ownedBy=DMitar

Yoda: Stopped they must be; on this all depends. Only a fully trained Jedi Knight, with the Force as his ally, will conquer Vader and his Emperor.

Неактивен HarryTO

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 179
  • Пол: Мъж
    • Християн Иванов
  • Набор: 1984
Re: Съобщение
« Отговор #82 -: 26, Ноември, 2015, 08:47:36 pm »
Следя с интерес темата и ми прави впечатление, че доста хора казват "ами аз по-добре да си отворя поръчка сам". Явно доста от нас, в това число и аз правим самостоятелни поръчки. И в този ред на мисли, вместо да чакаме, някой да ни обслужи, си мисля че би било колегиално тези поръчки поне чатично да се отворят за желаещи от форума да участват. С кратко обяснение от някой с опит не виждам проблем и нови хора да се включат в захранването с части. Бих оставил вратичка в правилата, така че ГК да може да ограничи броя участници - ако например пусна моя поръчка публично определено не бих се наел да отговарям за чатите на 20 души, но не би било проблем да кажем да се включат по-малък брой хора -3, 4, или 5. Обема не би бил безкрайно голям за сортиране, нито пък раздаването ще е супер ангажиращо.

Неактивен Stormfury

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 605
  • Пол: Мъж
    • Деан Драганов
  • Набор: 1986
Re: Съобщение
« Отговор #83 -: 26, Ноември, 2015, 09:09:14 pm »
А на какъв принцип би избрал с кой да си поделиш поръчката ?

Неактивен HarryTO

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 179
  • Пол: Мъж
    • Християн Иванов
  • Набор: 1984
Re: Съобщение
« Отговор #84 -: 26, Ноември, 2015, 09:19:24 pm »
На принципа най-бързия печели :-). Представям си го така - харесал съм си магазин, който лично мен ме устройва, отварям поръчка, пускам тема във форума с изрично условие, че ще затворя поръчката щом определен брой хора се включат - първите който си пуснат коликите участват. Нищо сложно. Всеки си знае ангажиментите и може да прецени какво може да поеме допълнително.

Неактивен skapula

  • Утвърден маниак
  • ***
  • Публикации: 146
  • Пол: Мъж
    • Еди Мензилджиян
  • Набор: 74
Re: Съобщение
« Отговор #85 -: 26, Ноември, 2015, 09:21:17 pm »
 HarryTO.  Всичко се свежда до желание и възможности. Ти си от София, но ако аз се включа, ще ти се ходи ли до Еконт , да ми пратиш частите, АКО работиш по цял ден и нямаш време да идеш в работното време на куриера? Благодарен съм на момчетата, от които до сега съм поръчвал, че ми пращаха моите части. Сега се сетих, че веднъж получих пратка от мисля, беше жената на Наско. Наистина понякога се правят компромиси. Жоро, до сега бе префектен и съм очарован от неговото държание. Мисля, че е добре да споделяме тези уж дребни подробности.
Относно избора на 3-4 КК- според мен е безсмислено. Замисли се защо се прави обща поръчка.
« Последна редакция: 26, Ноември, 2015, 09:30:42 pm от skapula »

Неактивен HarryTO

  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 179
  • Пол: Мъж
    • Християн Иванов
  • Набор: 1984
Re: Съобщение
« Отговор #86 -: 26, Ноември, 2015, 10:03:24 pm »
Основното, върху което се опитвам да насоча вниманието е, че доста хора правят поръчки, но никой не споделя. Смятам, че ако се намери вариант повече хора да се наемат с поръчките би било от обща полза.

Неактивен gogo29

  • Глобален модератор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 813
  • Пол: Мъж
    • Георги Георгиев
Re: Съобщение
« Отговор #87 -: 26, Ноември, 2015, 10:38:11 pm »
Общите поръчки ще се правят. ГК сме били няколко човека и пак ще правиме поръчки. Идеята е да ги направиме максимално улеснени за изпълнение, за да може и други да се пробват за някоя поръчка  :)Всяко изказано мнение и идея ще са от полза в тази насока.  Мисля, че до дни ще има развитие по темата  :)

Неактивен vladoniki

  • Администратор
  • Супер маниак
  • *****
  • Публикации: 4911
  • Пол: Мъж
    • Владо Никифоров
    • Светът на Владо
  • Набор: '82
  • Телефон: 0888897207
Re: Съобщение
« Отговор #88 -: 27, Ноември, 2015, 07:15:58 am »
Следя с интерес темата и ми прави впечатление, че доста хора казват "ами аз по-добре да си отворя поръчка сам". Явно доста от нас, в това число и аз правим самостоятелни поръчки. И в този ред на мисли, вместо да чакаме, някой да ни обслужи, си мисля че би било колегиално тези поръчки поне чатично да се отворят за желаещи от форума да участват. С кратко обяснение от някой с опит не виждам проблем и нови хора да се включат в захранването с части. Бих оставил вратичка в правилата, така че ГК да може да ограничи броя участници - ако например пусна моя поръчка публично определено не бих се наел да отговарям за чатите на 20 души, но не би било проблем да кажем да се включат по-малък брой хора -3, 4, или 5. Обема не би бил безкрайно голям за сортиране, нито пък раздаването ще е супер ангажиращо.

Аз съм съгласен и с това, имаш право. Това ограничение /право на ГК/ си е описано и всеки може да се възползва:

- допълнителни изисквания на ГК, ако има такива. С тази опция ГК може да ограничи евентуални потребители, които, по негова преценка, не могат да участват в поръчката.

Всеки случай идеята е не да се ограничат ГК да са 2-ма, 3-ма човека, а нещата да са уредени и останалите потребители да не изпитват съмнение и притеснение да пуснат поръчката си във форума. В крайна сметка така ще има повече ГК, а от там и повече избор на магазини за КК.
 ;)

Неактивен DefQon1

  • Младши маниак
  • *
  • Публикации: 27
  • Пол: Мъж
    • Даниел
  • Набор: 1990
Re: Съобщение
« Отговор #89 -: 28, Ноември, 2015, 11:21:38 am »
Bricklink са го измислили добре - Positive , Neutral , Complaint . За всеки ГК може да се води статистика след всяка поръчка.Всъщност е добре и за ГК да си води статистика за всеки КК (нищо сложно,просто да си записва кой КК закъснява с парите или е некоректен и съответно да не му позволява повторно участие в поръчка).Лично аз съм поръчвал от BL ТОЧНО 20 пъти (18 от тях чрез DeMonica , 1 път с Dmitar и един път самостоятелна поръчка) и мога да дам 16 положителни и 2 неутрални мнения за DeMonica , положително за Dmitar и отрицателно за мен самият (отне ми 1 седмица докато се разбера със собственика поради липса на време най-вече и още 2-3 дни да платя).Поне аз си правя бележки след всяка поръчка относно магазина,ГК и състоянието на частите.Не виждам смисъл от интриги във форума - просто който не харесва даден ГК да не участва в негови поръчки и това e - freedom of choice .

БрикМания БГ - Лего обществото на България

Re: Съобщение
« Отговор #89 -: 28, Ноември, 2015, 11:21:38 am »